Londýn – Od doby, kdy si Britové v referendu odhlasovali odchod z Evropské unie přichází ze země zprávy o útocích z nenávisti zaměřených nejen na muslimy, ale i na lidi pocházející z východních zemí EU. Tento trend teď potvrdily i oficiální statistiky.
Policejní statistiky, o kterých informuje server The Independent, ukazují, že se počet zločinů z nenávisti ztrojnásobil – nejvíce v těch místech, která patří mezi ta nejvíce eurosleptická, tedy tam, kde nejvíce lidí hlasovalo pro brexit.
Údaje pocházející přímo z databází místních policejních sborů podle serveru „ukazují konzistentní zdvojnásobení a ztrojnásobení příslušných trestných činů z nenávisti v nejvíce euroskeptických částech Británie". V některých oblastech narostl počet útoků více než o 57 procent, což představuje celostátní nárůst hlášených trestných činů z nenávisti.
Ministryně vnitra Amber Ruddová už na základě zveřejněných čísel oznámila, že se úřady budou problému věnovat a že se budou zaměřovat také na to, jak úřednici na zprávy o takových trestných činech reagují.
Oblast Lincolnshire, kde pro odchod z EU hlasovalo 75 procent voličů, zaznamenala nárůst trestných činů z nenávisti o 191 procent ve srovnání s loňským rokem. Tamní policie zaznamenala 22 etnicky a nábožensky motivovaných trestných činů z nenávisti v týdnu odpovídajícímu termínu referenda o EU v roce 2015, letos tento počet vzrostl na 42 činů v týdnu referenda EU a 64 trestných činů v týdnu po referendu.
Podobný trend byl zaznamenán také v Kentu, kde pro brexit hlasovalo 60 procent obyvatel. Počet trestných činů z nenávisti tam vzrostl o 143 procent. V Derbyshire, kde většina obyvatel také hlasovala pro odchod, byl zaznamenán nárůst trestných činů z nenávisti o 121 procent.
Nejběžnější útoky z nenávisti zahrnovaly veřejné obtěžování, policie také řešila desítky fyzických útoků, z nichž některé vedly ke skutečnému ublížení na zdraví. Výjimkou nebyly ani žhářské útoky, výhrůžky zabitím, rozesílání výhružných dopisů, ohrožování zbraní nebo poškozování cizí věci.
Celostátně zaznamenala Británie za čtyři týdny od 16. června asi 6 tisíc zpráv o zločinech z nenávisti. Mark Hamilton, vedoucí organizace National Police Chiefs' Council (NPCC), již dříve uvedl, že dle jeho názoru je za zvýšený počet útoků zodpovědná debata, která doprovázela celé referendum i kampaň před ním.
Ministryně vnitra Ruddová však ujišťuje, že je současná vláda rozhodnuta vybudovat Británii, která bude vhodná pro všechny. „Ti, kteří projevují tuto nenávist, vysílají zprávu, že je v pořádku zneužívat lidi a útočit na ostatní kvůli jejich národnosti, etnické příslušnosti nebo náboženskému původu. A že je v pořádku ignorovat naše společné hodnoty a prosazovat nesnášenlivost, která způsobuje obrovské škody obcím a jednotlivcům," uvedla.
Pro tyto lidi prý má velmi jasnou zprávu. „Nebudeme to trpět. Nenávist nemá ve Velké Británii v 21. století místo. Jsme Velkou Británii, protože jsme spojeni hodnotami jako je demokracie, svoboda projevu, vzájemný respekt a příležitost pro všechny," dodala s tím, že nenávist je třeba vymýtit.
Témata: Velká Británie, Brexit, policie Velká Británie
Související
22. listopadu 2024 12:55
19. listopadu 2024 13:36
19. listopadu 2024 11:16
18. listopadu 2024 9:29
15. listopadu 2024 12:10
14. listopadu 2024 13:59