Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Radši bychom zemřeli... Pacienti popsali život se smrtelnou nemocí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Zilniklinika **www.zilniklinika.cz**

Washington - U pacientů, kteří mají vážnou nemoc, není umírání většinou to, z čeho mají strach. Podle nového průzkumu většina pacientů radši zemřela, než prožít to, co museli.

Výzkumníci se ptali celkem 180 pacientů s vážnými nemocemi, aby popsali 10 různých stavů a porovnali to, jestli je to horší, nebo lepší než smrt. Vyhnout se smrti je často hlavním cílem lékařů a pacientů, jak ale ukázal průzkum, tahle obecná preference je v menšině.

Hodně pacientů uvažovalo nad tím, že trpět těžkou demencí je horší, než být mrtvý. Výzkumníci uvedli, že všichni pacienti, kterých se průzkum týkal, byli ve věku 60 let a více a měli vážné nemoci, včetně pokročilých forem rakoviny a srdečních selhání.

Více než polovina považuje používání dýchacího přístroje k životu, jako mnohem horší než, kdyby měli zemřít. Dále pak také uvedli, že neschopnost stát z postele, nebo neustálou pomoc přístrojů považují za stejnou, jak kdyby měli zemřít.

Studie byla zveřejněna v časopise JAMA Internal Medicine, jak informuje server Live Science.

Témata:  zdraví nemoc

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 18:14

Češi před MS zvítězili i podruhé. V USA porazili Guatemalu

Česká fotbalová reprezentace se navnadila na blížící se světový šampionát nejlepším možným způsobem. Ve svém posledním přípravném zápase v New Jersey totiž přehrála Guatemalu 3:1. Svěřenci kouče Miroslava Koubka šli jako první do vedení, když se už po jedenácti minutách hry trefil Schick. Na poločasovou pauzu se sice šlo do kabin za nerozhodného stavu 1:1, ale o vítěznou trefu se postaralo duo slávistických hříšníků Douděra-Chorý, aby jistotu výhry zpečetil svým presinkem při rozehrávce Guatemalců Višinský.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.