Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Země se řítí do záhuby? Topíme se v mnoha příznacích nemoci, varují klimatologové

Zbytky ledovce, Island
Zbytky ledovce, Island
Foto: Pixmac

Washington - Americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) dnes zveřejnil výroční zprávu o stavu klimatu na planetě za loňský rok. A její závěry rozhodně nejsou povzbudivé.

Z materiálu, na kterém se podílelo celkem 450 vědců z celého světa, vyplývá, že celosvětová teplota roste, oceány musejí absorbovat rekordní množství tepla a zásoby podzemní vody jsou na historicky nejnižší úrovni. Tyto změny mimo jiné negativně ovlivňují populace zvířat a přispívají k šíření toxických mořských řas.

Experti se zaměřili na 50 různých klimatických aspektů, z nichž mezi ty nejcitelnější patří rostoucí teploty. Státy včetně Ruska a Číny zaznamenaly v roce 2015 vůbec nejteplejší rok v historii, například Jižní Afrika naměřila vůbec nejvyšší teplotu, která byla na Zemi zaznamenána během října - 48,4 stupně Celsia.

Dramatická situace klimatu byla podle vědců způsobena zejména kombinací dvou faktorů - klimatického jevu El Niňo a globálního oteplování zapříčiněného lidskou činností.

Asi 93 procent tepelné energie, kterou v ovzduší zachycují částice skleníkových plynů, putuje podle zprávy přímo do oceánů, jejichž teploty jsou rekordně vysoké jak u hladiny, tak ve větších hloubkách.

Kvůli oteplování se i nadále zmenšuje objem ledového území v Arktidě a ledovců po celém světě. Klimatický vývoj má podle autorů zprávy nepříznivý vliv na populace tučňáků či mrožů a projevil se i v dramatickém množení toxických řas.

„Je to jako vstříknout do již beztak napjatého klimatického systému dávku steroidů," komentoval kombinovaný vliv přírody a člověka na klima profesor meteorologie z oklahomské univerzity Jason Furtado.

„Čas zavolat lékaře byl už před lety. Topíme se v mnoha příznacích nemoci," popsal agentuře AP situaci planety šéf týmu monitorujícího v NOAA klima Deke Arndt. „Horečka Země stoupá," doplnil jej další spoluautor studie Gregory Johnson.

Témata:  NOAA ekologie globální oteplování

Související

Aktuálně se děje

10:12

Zimní počasí zase ustoupí podzimu. Oteplení je za rohem

Listopadová zimní epizoda končí. Sobota je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jejím posledním dnem. Loučení je to stylové. Přes noc totiž mrzlo a na řadě míst i padal sníh v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy