Americká armáda tento týden zahájila bombardování cílů Islámského státu (IS) v Libyi, čímž otevřela další frontu ve válce s uvedenou teroristickou skupinou, deklaruje úvodník serveru New York Times. Tvrdí, že kampaň byla zahájena s cílem pomoci libyjským bojovníkům spojeným s čerstvou, mezinárodně uznanou vládou vyhnat IS ze Syrty, pobřežního města, které od roku 2014 sloužilo organizaci jako základna pro pokusy ustanovit svou odnož v Libyi.
Dobrý důvod jednat
S ohledem na roztříštěnou politickou scénu a chaotickou změť milicí zrozených z občanské války v Libyi v roce 2011, v níž Spojené státy sehrály klíčovou roli, Obamova administrativa dlouho váhala s opětovným vojenským angažmá, míní úvodník.
"Američtí představitelé přesto mají stále větší obavy z toho, jak si IS rychle nachází cesty na libyjské pobřeží, kde zavádí drakonické společenské zákony a provádí brutální popravy," píše New York Times. Připomíná, že v posledních týdnech milice spojené s vládou učinily významný postup při dobývaní teritoria ovládaného IS, ale utrpěly těžké ztráty, což vedlo libyjského premiéra Fayeza al-Sarraje, aby se obrátil na Spojené státy se žádostí o nálety.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Spojené státy mají podle newyorského deníku dobré důvody jednat. Konstatuje, že silná a trvalejší základna IS v Libyi by mohla posloužit jako výchozí bod pro útoky na západní země. Jak se útoky řízené či inspirované IS po celém světě stupňují, americký prezident Barack Obama a další západní lídři se ocitají pod stále větším tlakem, aby skupinu zatlačili do defenzivy, vysvětluje komentář. Doplňuje, že rostoucí síla IS v Libyi navíc silně komplikuje tamní snahy o obnovení řádu a vybudování funkčního státu.
"Dlouhodobý efekt poslední eskalace války proti IS - proti němuž Spojené státy bojují rovněž v Iráku, Sýrii a v omezený míře také v Afghánistánu - je nejistý," varuje prestižní deník. Poukazuje, že Spojené státy demonstrovaly během svého zapojení do libyjské občanské války v roce 2011, která vedla ke svržení plukovníka Muammara Kaddáfího, že jejich nálety dokážou změnit situaci na bojišti.
Angažmá Washingtonu a dalších členů NATO v uvedeném boji však postrádalo ucelený dodatečný plán, což nechalo Libyi ponořit se do stavu anarchie, kritizuje úvodník. Dodává, že až do letošního dubna měla země dvě znepřátelené vlády a v praktických podmínkách ji řídily vůdci jednotlivých milicí.
Těžký ale reálný úkol
Stabilizace Libye si vyžádá trvalý závazek mezinárodního společenství, domnívá se vlivný server. Za jeden z nejaktuálnějších úkolů označuje vytvoření legitimních bezpečnostních složek, což bude záviset na rozpuštění milicí, k čemuž bude třeba více mezinárodní pomoci, než byli světoví vůdci ochotni poskytnout po zabití plukovníka Kaddáfího. Pomoc nové vládě získat si větší autoritu bude dlouhá, ale jde o realizovatelný cíl, jelikož Libye má bohaté zásoby ropy a pouhých šest milionů obyvatel, podotýká New York Times.
Tento poslední krok ve válce proti IS by podle úvodníku měl sloužit také jako připomínka potřeby debaty o právním zmocnění Spojených států k boji s uvedenou skupinou. "Obamova administrativa spoléhá na legální mandát z roku 2001 k pomstění útoků z 11. září," zdůrazňuje newyorský deník. Vysvětluje, že Bílý dům a Kongres nejsou ochotní nalézt kompromis ohledně parametrů nového zmocnění, které by definovalo rozsah a cíle vojenského tažení.
Během posledních let byl jedním z nejhlasitějších zastánců vytvoření nového právního mandátu zmocňujícího k použití vojenské síly virginský senátor Tim Kaine, demokratický kandidát na viceprezidenta, připomíná New York Times. Uzavírá konstatováním, že američtí voliči si nepochybně zaslouží slyšet více na toto téma z obou politických stran během prezidentské kampaně.
Témata: USA, Libye, Islámský stát
Související
13. dubna 2025 21:57
12. dubna 2025 19:32
12. dubna 2025 13:19
12. dubna 2025 9:36
9. dubna 2025 21:06