reklama

Beznadějně vyprodaný stadion Maracaná, proslulý především ve fotbalovém světě, proběhl zahajovací ceremoniál se slavnostním nástupem zástupců všech zemí, které se účastní letošních letních olympijských her.

První hodinu večera, který začal v 19:00 místního času obstarala scénická výprava znázorňující historii Brazílie v různých oblastech. Postupně se vystřídaly obrazy týkající se obyvatelstva, hudby a tance. Dostalo se i na slavného rodáka a letce Alberta Santose-Dumonta a jeho stroj 14bis. Zazněla i slavná píseň Girl from Ipanema, při níž se na zcela volném prostranství objevila topmodelka Gisele Bündchen, pro níž to mělo být poslední vystoupení na veřejnosti v této úloze. Zazněl také apel týkající se ekologických otázek (hromadění kysličníku uhličitého, globální oteplování, tání ledovců a rostoucí hladiny oceánů). Úvodní část skončila tanečním rejem, kterého se zúčastnilo 1500 vystupujících.

Poté se postupně představilo všech 207 výprav, z nichž se rekrutuje přes jedenáct tisíc olympioniků. Pochopitelně se na Maracaná všichni neobjevili, protože někteří se už připravují na první den OH. Každou zemi provázel před diváky typický prodejní vozík se jménem státu a chlapec nebo dívka s odlišným druhem rostliny. Každý olympionik dostal od pořadatelů semínko dané rostliny a "zasadil" ho do speciálních minikvětináčů v zrcadlových boxech. Ty budou přeneseny na pozemek, kde z nich vyroste olympijský les.

Jako první se tradičně představili olympionici Řecka, kteří mají tuto výsadu jako ocenění za vzkříšení novodobých olympijských her. Pak už následovala jedna výprava za druhou, pro české diváky možná zmateně, ale pořadatelé postupovali podle portugalské abecedy a názvů států v této řeči. Proto třeba USA přišly na řadu jako sedmdesáté a Česká republika až v samotném závěru s pořadovým číslem 186. Diváci se našich olympioniků dočkali ve tři hodiny a 40 minut sobotního rána. Vlajkonošem naší výpravy byl judista Lukáš Krpálek.

Poslední se dostavili na plochu stadionu Maracaná domácí Brazilci. Nejpočetnější výpravou bude tým USA, který podle posledních údajů bude disponovat 555 sportovci. Druhou nejpočetnější skupinou budou domácí Brazilci (466 olympioniků), dále následuje Německo, Austrálie, Čína a Francie. Počty sportovců ještě nejsou konečné, neustále dochází k různým úpravám. Pouhé dva účastníky vyslalo na OH Tuvalu, poprvé se pod pěti kruhy představí Kosovo a Jižní Súdán.

Po skončení defilé sportovců přednesli své projevy předseda organizačního výboru her Carlos Arthur Nuzman a předseda MOV Thomas Bach. Po nich následovalo tradiční zahájení her, jehož se ujal zastupující prezident Brazílie Michel Temer, jehož kratičké vystoupení ale provázel pískot publika. Došlo i na předání premiérové ceny Olympic Laurel, kterou dostal keňský běžec Kipčoge Keino, který si přivedl na pódium deset dětí se symbolickými papírovými holubicemi. Dalším bodem v olympijském protokolu byla přísaha sportovců, rozhodčích a nově i trenérů. Za olympioniky složil slib brazilský jachtař Robert Schiedt, za rozhodčí Martinho Nobre a za trenéry Adriana Santos

Dvanáct souborů představujících různé pojetí samby v Rio de Janeiru se postaralo o poslední uměleckou vložku, po níž dospěl na Maracaná olympijský oheň, který od května putoval z řecké Olympie, kde byl podle tradice zapálen sluncem, do Jižní Ameriky. V Brazílii prošel všech 26 států, kterými ho neslo přes 12 000 běžců. Posledních deset dní putoval po Riu a před diváky ho přinesl tenista Gustavo Kuerten. Od něj ho převzala brazilská basketbalistka Hortensia a samotný akt zapálení ohně na stadionu se ujal bývalý maratónec a držitel ceny fair-play Vanderlei Cordeiro de Lima. Závěrečný ohňostroj pak ukončil slavnostní zahájení deset minut před pátou hodinou ranní středoevropského času.

Loading...
reklama