Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Jemenu se opět válčí, zemřelo nejméně 14 lidí

Brazislký Avibras ASTROS-II SS-30 ve službách Saudi Arabia Army.
Brazislký Avibras ASTROS-II SS-30 ve službách Saudi Arabia Army.
Foto: army.mil

Saná - Konflikt v Jemenu, který začal v roce 2014, se po několikaměsíční přestávce rozhořel nanovo. Koalice vedená Saúdskou Arábií dnes bombardovala pozice jemenských šíitů v metropoli Saná.

Mírové rozhovory se pod záštitou OSN konaly od dubna v Kuvajtu. Pro názorové rozdíly byly často přerušovány, koncem července z nich vládní delegace odstoupila, protože šíité oznámili, že sestaví vládní orgán se svými spojenci. Jsou to hlavně stoupenci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. OSN tento krok odsoudila a upozornila, že odporuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Společná vláda měla vzniknout po jednání se zástupci vlády a současného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Arabská koalice dnes nechala na 72 hodin přerušit provoz mezinárodního letiště v Saná. Zdravotnické zdroje oznámily, že při náletech byla v noci na dnešek zasažena továrna a v ní zahynulo 14 zaměstnanců, kteří byli na noční směně.

Zasažen byl také prezidentský areál a vojenská základna v jemenské metropoli a také základna republikánské gardy u letiště. Provládní jednotky se snaží probojovat se do hlavního města ze severu a z východu.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.