Ankara oživuje své vztahy s Moskvou. Důvodem jsou její stále vypjatější vztahy se Spojenými státy a Evropskou unií a špatná hospodářská situace, do níž se Turecko dostalo poté, co na něj Rusko uvalilo hospodářské sankce, vysvětluje Hay Eytan Cohen Yanarocak. Politolog a expert na Blízký východ z izraelské Telavivské univerzity analyzoval aktuální sbližování Ruska s Tureckem v rozhovoru pro server rt.com.
Erdoğan trestá USA a EU
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan se v úterý sešli v Petrohradu. Během jednání vyjádřili odhodlání obnovit pošramocené vztahy mezi jejich zeměmi, které se vyhrotily v loňském listopadu poté, co turecká stíhačka F-16 sestřelila na turecko-syrském pomezí ruský bombardér Su-24 útočí na pozice protivládních rebelů v Sýrii.
Na tiskové konferenci po úterní schůzce turecký prezident Erdoğan navíc zdůraznil, že se jedná o jeho první zahraniční cestu po zmařeném pokusu o puč, k němuž v Turecku došlo minulý měsíc. Co lze z uvedeného prohlášení podle experta vyčíst?
"Turecko zažívá problematické vztahy s Evropskou unií a Spojenými státy," poukazuje politolog. Připomíná, že turecká vláda ze zosnování neúspěšného puče obviňuje muslimského klerika Fetulláha Gülena, který žije v exilu v Pensylvánii v USA, přičemž Ankara silně tlačí na Washington, aby jí duchovního vydal k trestnímu stíhání.
Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.Evropská unie pak podle Yanarocaka pokus o státní převrat v Turecku odsoudila velmi pozdě. Uvedené dva faktory přitom nejsou pro Erdoğana jakkoliv přijatelné a svým aktuálním jednáním se snaží Evropanům a Američanům ukázat svou nespokojenost a rozladění, a proto se uchýlil k urovnání vztahů s Ruskem, domnívá se odborník.
"Musím přiznat, že kvůli ruským sankcím proti Turecku v oblasti turismu a vývozu ovoce a zeleniny se turecká ekonomika ocitla ve velmi svízelné situaci," uvádí expert. Konstatuje, že pokud chce Erdoğan oživit turecké hospodářství, nemá jinou možnost než zlepšit vztahy své země s Ruskem.
Zvrat v Sýrii v nedohlednu
Petrohradská schůzka se dle prohlášení pro veřejnost a média zaměřila na hospodářské vztahy obou zemí. Byla podle politologa na skutečném programu jednání dvou prezidentů ještě jiná důležitá témata?
"Domnívám se, že velká pozornost by měla být zaměřena a také bude zaměřena na Sýrii," odpovídá Yanarocak. Připomíná však, že na tiskové konferenci po setkání prezident Erdoğan prohlásil, že situace v občanskou válkou zmítané Sýrii předmětem jednání nebyla.
Zároveň se však politolog domnívá, že oba vůdci budou zajisté formovat společný mechanismus spolupráce mezi ozbrojenými silami svých zemí. Cílem je dle jeho názoru zabránit opakování incidentů, jako byl sestřel ruského bombardéru tureckou stíhačkou, které mohou vést k velkým krizím ve vztazích Ankary s Moskvou.
"Možná mohou minimalizovat třenice mezi Tureckem a Ruskem," odpovídá odborník na dotaz, zda Putin a Erdoğan dokážou překonat své rozdílné pohledy na dění v Sýrii, kde se doposud jejich zájmy a politika značně rozcházely. Turecko nicméně nezmění svou politiku uplatňovanou vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada, předvídá politolog.
Jednání v Petrohradu tak podle Yanarocaka žádný skutečně zásadní průlom v otázce Sýrie nepřinese a turecké stanovisko k problému zůstane pevné. "Vezmeme-li však v potaz turecké strategické a ekonomické zájmy směrem k Rusku a pokud přihlédneme také k pokusům Turecka vytvářet nátlak na Evropskou unii a Spojené státy, to přesně minimalizuje třenice mezi Moskvou a Ankarou," uzavírá expert.
Témata: Rusko, Turecko, Recep Tayyip Erdogan
Související
25. listopadu 2024 11:00
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50