Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dojemný příběh: Chlapci zachránil život cizinec z Facebooku

Teenageři
Teenageři
Foto: Pixabay

Glenfield – O tom, že Facebooku může být velmi užitečný nástroj, svědčí příběh malého chlapce Matthewa Pietrzyka (11) Z Velké Británie. Chlapec, který strávil více než půl života čekáním na transplantaci ledviny, se životně důležité operace dočkal právě díky sociální síti.

Matthew, který byl na transplantačním pořadníku více než 8 let, se nakonec nového orgánu a tím i života, dočkal. A to díky naprostému cizinci, který si na Facebooku přečetl jeho příběh.

Edward Batch (39) se rozhodl rodinu nemocného chlapce podpořit při běžeckém závodě a prostřednictvím speciálního trička chtěl podpořit povědomí o dárcovství orgánů. Když se ale dozvěděl o Matthewovi více rozhodl se sám zapsat jako dárce orgánů.

„Nevím, jestli je to tak jednoduché, omluvte mou nevědomost, ale mám ledvinu navíc, pokud to pomůže. Jsme více než ochoten ji darovat na dobrou věc," napsal Batch ve zprávě na Facebooku. Operace proběhla podle listu The Sun asi před dvěma týdny v dětské nemocnici v Birminghamu.

„Matthew konečně našel svého hrdinu! Je to tak úžasné, že po té dlouhé době můžeme říci, že jeho den konečně přišel. Byl citlivý na protilátky, které v sobě má 99 procent populace, ale nikdy jsme se nevzdali naděje," uvedla chlapcova matka Nicola.

Od operace uběhlo zatím jen pár dní, mladý pacient je na tom prý ale velmi dobře. „Tak dlouho jsme na tu transplantaci čekali. Změnilo to celý život nejen jemu, ale i celé rodině. Je to neuvěřitelný dar, nikdy za to nemůžeme dostatečně poděkovat," dodala.

Batch, který má sám tři děti uvedl, že byla „čest" rodině pomoci. „Jsem opravdu nadšení běžec. Na sociálních sítích jsem viděl výzvu týkající se růžových triček, které měly zvýšit povědomí o dárcovství orgánů. Odpověděl jsem a napsal jsem, že bych jedno chtěl mít na maraton v Leicesteru. Až pak jsem se dozvěděl víc a zjistil jsem, že Matthew čeká na ledvinu," vysvětluje, jak se k dárcovství dostal.

Chtěl prý nabídnout svou pomoc a proto kontaktoval rodinu a transplantační tým a nabídl se jako živý dárce. „Pokud bych s ním neměl shodu, dal bych ledvinu jinému pacientovi, kterému by se hodila" uvedl s tím, že byl v kontaktu i s rodinou chlapce. Přiznává, že věděl, že šance na shodu byla minimální.

Pak zjistil, že se na 100 procent shodují a transplantace na sebe nenechala dlouho čekat. „Vždycky jsem podporoval dárcovství orgánů, ale nevěděl jsem, že existují i živí dárci," uvedl Batch. On i Pietrzykovi doufají, že jejich příběh teď zvýší povědomost o dárcovství a že přiměje více lidí, aby se do seznamu dárců také zapsali.

Matthew, který trpí vrozeným nefrotickým syndromem, už jednu transplantaci ledviny podstoupil, když měl dva roky. Orgán mu darovala matka, ale po komplikacích mu musel být po pouhých dvou dnech odstraněn. Lékaři rodině oznámili, že bez transplantace se chlapec nedožije dospělosti.

Témata:  transplantace děti Facebook

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.