Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se domnívá, že přišel čas na další invazi, píše britský server

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Moskva/Londýn – Ruský prezident Vladimir Putin se zřejmě domnívá, že přišel čas na další invazi, píše britský server The Guardian, který poukazuje na to, že Krymská krize se objevila z ničeho nic. Zároveň však připomíná, že má Putin ve zvyku útočit v olympijských letech. Invaze do Gruzie proběhla v roce 2008 po hrách Pekingu, invaze na Ukrajinu v roce 2014 po zimních olympijských hrách v Soči. A i to by mohlo něco naznačit.

„Situace na Krymu vypadá zlověstně. Ruská špionážní služba FSB ve středu uvedla, že na poloostrově zmařila sérii ozbrojených útoků ze strany Ukrajinců. O několik minut později Vladimir Putin obvinil kyjevskou prozápadní vládu, že si místo míru vybrala teror. Mezitím, do značné míry bez povšimnutí vnějšího světa, Rusko tajně přesunuje vojenská vozidla na Krymu, který Putin anektoval na jaře roku 2014," píše Guardian.

„Co se děje? Jako vždy v neprůhledném světě neo-kremlinologie nikdo přesně neví. Ale dva roky poté, co Putin poslal 'malé zelené mužíky' - ve skutečnosti vojáky tajných ruských speciálních jednotek - obsadit Krym, se zdá, že je tu možná další vojenská ofenzíva. Krymský 'parlament' už uvedl, že Ukrajina zahájila nevyhlášenou válku. Ukrajina naopak tvrdí, že vše, co se děje, je vymyšleno FSB," připomíná poslední vývoj server.

Chystá se Rusko k nové invazi?

Ke krizi přitom došlo z ničeho nic. Z východu Ukrajiny sice každodenně přicházely zprávy o střetech mezi proruskými rebely a ukrajinskými vládními silami v Doněcku a Luhansku. Na druhou stranu je ale klid na Perekopské šíji, tedy na území mezi Krymem a ukrajinskou jižní provincií Cherson. To vše nejen podle někdejšího švédského premiéra i vyvolává podezření, že se Rusko chystá k nové invazi.

Pro Putina prý hraje několik faktorů. Kromě již zmíněného načasování invazí v době olympijských her – kdy je mezinárodní společenství rozptýlené nebo dokonce na „dovolené - má prý ruský prezident teď dobré podmínky. USA se zabývá prezidentskými volbami a republikánský kandidát Donald Trump už naznačil, že by v případě, že se stane prezidentem, uznal ruskou anexi Krymu. „Vypadá to, že si Trump ani není jistý, kde Ukrajina ve skutečnosti leží. A v Evropě panuje chaos kvůli brexitu a migrační krizi," shrnuje dění server.

V úvahu příchází tři scénáře

V roce 2014 se anexe Krymu zdála jako dobrá nápad, navíc jí bylo dosaženo velmi lehce. „Jak ale napsal ruský spisovatel Leonid Kaganov, bylo to trochu jako ukrást drahý telefon bez nabíječky. Kdysi poloostrov se dnes změnil téměř na ostrov. Putin oznámil plány na vybudování mostu přes Kerčský průliv, který by Krym spojil s ruskou pevninou," připomíná Guardian s tím, že to ale rozhodně nebude v dohledné době. Mezitím obyvatelé Krymu, z nichž většina stále podporuje Rusko, prožili sérii výpadků elektřiny a dalších příkoří.

„V tomto okamžiku se zdají možné tři scénáře. Jedním z nich je, že se Putin bude snažit využít tuto poslední krizi, aby přesvědčil země EU o zrušení sankcí uvalených na Rusko v průběhu konfliktu na Ukrajině. Další možností je, že se připravuje na omezenou vojenskou invazi, případně nastavení bezpečnostního koridoru, který by nepochybně zahrnoval dodávky elektřiny ze stanice v nedalekém ukrajinském městě Cherson. Třetí je, že se chystá něco většího," píše britský server.

Putin teď může ukázat, kdo je šéf

Spekulace o pozemním koridoru se objevily už v roce 2014, měl prý spojovat Doněck a Luhansk s Krymem. Řeč byla také o myšlence Novoruska, tedy o pseudohistorckém útvaru, který by zahrnul jižní a jihovýchodní rusky mluvící oblasti Ukrajiny. „Nic z toho se nestalo, ale pozemní koridor by bylo jistě atraktivním řešením současných strastí Krymu, a naráz by vyřešil krátkodobé i dlouhodobé problémy Ruska v oblasti infrastruktury. A přineslo by to i politické zisky. U pohledu Kremlu by další ukrajinské dobrodružství přesvědčivě demonstrovalo slabost a neschopnost Západu," píše Guardian.

„V době, kdy se američtí plavci otevřeně vysmívají svým ruským soupeřům v bazénu, by to také bylo odplatou za dopingový skandál a mezinárodní pokusy zakázat start ruských sportovců na olympijských hrách. Putin se hluboce zajímá o sport. Zpráva organizace Wada o ruském státem podporovaném dopingu byla v Rusku prezentována jako západní spiknutí. Putin teď může ukázat, kdo je šéf," dodává médium.

Témata:  Rusko Vladimír Putin Krym

Související

Aktuálně se děje

5. dubna 2025 17:28

Vážný incident na závodech na Prachaticku. Nezletilou zranila motorka

K vážnému incidentu došlo v sobotu na motokrosových závodech na Prachaticku. Jedna z motorek se dostala mezi diváky a vážně zranila nezletilou dívku. Případem se zabývá policie, o případu informovala na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy