Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bruselu mělo být celkem pět bomb, zatčení Abdeslama ale vše změnilo

Hala letiště Zaventem po výbuchu
Hala letiště Zaventem po výbuchu
Foto: Reprofoto YouTube

Brusel - Ačkoliv o pondělních teroristických útocích v Bruselu je stále zatím poměrně málo informací, stále se objevují nové a nové. Analýza společnosti Stratfor varuje, že zatčení Salaha Abdeslama z minulého týdne donutilo teroristy zásadně změnit plány.

Bomb mělo být pět

Podle analýzy měly původně útoky být větší a mnohem lépe připravené. „Ale co útokům chybělo s ohledem na plánování, si teroristé vynahradili kvalitou bomb, které použili," tvrdí analýza.

Podle analýzy s odkazem na informace od řidiče taxi, který útočníky na letiště vezl, původně měli v plánu použít více výbušnin. „Řidič, který policii pomohl navést ke třetímu, nevybuchlému improvizovanému výbušnému zařízení podobnému těm, které byly použity na letišti Zaventem, policii sdělil, že útočníci chtěli přinést pět kufrů, ale do auta se vešly jen tři."

Nakonec ale explodovala jen dvě zařízení. V následných raziích podle zpráv televize CBS policie našla dvě další zařízení, která obsahovala více než 13kg improvizované výbušné látky triacetonu triperoxidu (TATP). Podle analýzy se jedná právě o ony dvě výbušniny, které se nevešly do auta. „Pokud by tato zařízení vybuchla, způsobila by daleko větší škody," upozorňuje analýza.

Střelba mohla být smrtelná

Jak také analýza poukazuje, vedle pozůstatků jednoho z útočníků policie našla samopal AK-47. To potvrzují i očití svědkové, podle kterých došlo před výbuchy ke střelbě.

„Kombinace palných zbraní a výbušných zařízení může dramaticky zvýšit smrtelné nebezpečí útoků, jako tomu bylo i v Paříži. Ale útočníci v Bruselu evidentně nebyli schopni tuto kombinaci plně využít, což naznačuje, že jejich plánování nebylo příliš sofistikované," poukazuje analýza.

Co je ale podle analýzy alarmující, je kvalita výbušných zařízení. „TATP je nechvalně proslulý tím, jak těžká je práce s ním. Je to extrémně citlivá látka a reakce, která je k jejímu vytvoření nutná, může snadno způsobit intenzivní požár nebo výbuch. Z toho důvodu výrobci bomb z hnutí Hamás dali TATP přezdívku ‚matka Satanova'. TATP navíc po vytvoření vydrží jen krátce a rychle degraduje – a někdy při tom způsobí spontánní výbuchy," vysvětluje dále analýza.

Bomby lepší než plány

Skupina stojící za útoky v Bruselu tak podle analýzy disponuje zkušeným a zručným výrobcem bomb. Podle médii je jím Nadžim Laachraoui, který údajně vyráběl bomby i k útokům v Paříži. „Pokud byl výrobcem bomb u obou útoků opravdu Laachraoui, tak za poslední čtyři měsíce zásadně zlepšil své schopnosti," komentuje to analýza.

Vypátrání a zadržení Laachraouiho by podle analýzy mělo být hlavní prioritou, jelikož schopných výrobců bomb mezi teroristy mnoho není. Varuje, že je třeba ho najít dřív, než si založí další laboratoř a vytvoří nové bomby.

Analýza také upozorňuje, že během razií belgické úřady našly „stovky litrů acetonu a peroxidu". To nasvědčuje tomu, že teroristé mají dostatečné zdroje, které je zásobují velkým množstvím potřebných chemikálií. „Nalezení a zastavení těchto zdrojů bude dalším důležitým krokem ve vyšetřování tohoto případu," podotýká analýza.

Na závěr analýza upozorňuje, že útoky v Bruselu byly největší úspěšné džihádistické bombové útoky od útoků v Londýně z roku 2005. To dle analýzy svědčí o rostoucím vlivu Islámského státu a o jeho schopnostech útočit. „Ale prozatím to vypadá, že schopnost řadových členů IS v Evropě vytvářet bomby překonala jejich plánovací schopnosti," dodává.

Témata:  terorismus Islámský stát teroristické útoky v Belgii

Související

Aktuálně se děje

14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy