Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sebevražedný atentátník zaútočil v Somálsku, umírali civilisté i příslušníci ozbrojených sil

Somálsko
Somálsko
Foto: Pixabay

Mogadišo – Při dvou sebevražedných útocích v autonomní somálské oblasti Puntland zemřelo nejméně 20 lidí. K útoku se přihlásili radikálové z milice Šabáb.

Policie nejprve informovala o deseti mrtvých, ale zdravotnické zdroje později upřesnily, že jejich počet je více než dvojnásobný. Navíc hrozí, že ještě poroste, protože mnozí z 30 zraněných jsou v kritickém stavu.

Při útoku umírali civilisté příslušníci ozbrojených sil. K činu se přihlásily islamistické milice Šabáb, které chtějí v oblasti zavést islámské právo šaría.

Atentátník s automobilem naloženým výbušninami se odpálil před budovou místní vlády ve městě Galkayo. Asi o minutu později explodovalo další auto. Svědkové taky mluví o zuřivé následné přestřelce.

Milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida mají na svědomí většinu útoků, které se v Somálsku odehrají. Šabáb chce v oblasti takzvaného Afrického roku vytvořit islámský stát.

Témata:  Somálsko sebevražedný atentát Al-Šabáb

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 4:00

Předpověď počasí na příští víkend. Jaro se chopí otěží

Počasí v Česku se otepluje již v současnosti a relativně teplo má být i během příštího víkendu na přelomu února a března. Nejvyšší teploty dokonce překročí 15 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy