Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Somálsku popravili 21 příslušníků hnutí Šabáb

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: saharareporters.com

Úřady v somálské poloautonomní oblasti Puntland nechaly popravit 21 mužů poté, co byli u vojenského soudu ve městě Galkayo odsouzeni jako členové radikálního islámského hnutí Šabáb, se kterým somálská vláda bojuje více než deset let. Odsouzence zastřelila popravčí četa, uvedla stanice BBC na svém webu.

Podle státního rozhlasu 18 odsouzenců více než deset let páchalo atentáty a bombové útoky.

Podobné tresty smrti vynesly dříve soudy v jiných částech Somálska, v Puntlandu šlo však o dosud největší popravu členů Šabábu.

Poprava byla vykonána v neděli. Tou dobou skupina bojovníků hnutí napadla město Wisil v sousední oblasti Mudug, kde podle některých zpráv zabila nejméně dvě desítky vojáků z místní posádky, dodala BBC.

Islamističtí fundamentalisté bojují v této zemi v Africkém rohu už řadu let o nadvládu. Kontrolují oblasti na jihu a v centru Somálska a neustávají v páchání násilných útoků. Ty jsou většinou namířeny proti příslušníkům bezpečnostních sil a politikům, o život při nich ale nezřídka přicházejí i civilisté.

Témata:  Somálsko Al-Šabáb

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.