Somálské síly v posledních týdnech zaznamenaly úspěchy v boji proti teroristické organizaci ve spolupráci s místními obrannými skupinami. Skupina Šabáb však pokračovala ve smrtících útocích. Při dvou z nich minulý pátek přišlo o život nejméně 16 lidí.

Somálské ministerstvo informací uvedlo, že Nadir měl brzy nahradit nemocného vůdce Šabábu, kterým je Ahmed Diriye. "Jeho smrt je trnem, jehož byl zbaven somálský národ," uvedlo ministerstvo informací. "Vláda je vděčná somálskému lidu a mezinárodním přátelům, jejichž součinnost usnadnila zabití tohoto vůdce, jenž byl nepřítelem somálského národa," dodalo.

Ve městě Beledweyne dnes při výbuchu dvou náloží zahynulo nejméně 20 lidí včetně vojáků a nejméně 36 lidí bylo zraněno. K útoku se přihlásila podle svého mluvčího skupina Šabáb. Agentura AFP napsala, že jsou za útoky dva sebevražední atentátníci. "Teroristé spáchali v Beledweynu sebevražedné útoky s použitím dvou aut naplněných výbušninami," sdělil policejní velitel oblasti Hiiraan. Mezi oběťmi je podle něj náměstek ministra zdravotnictví a oblastní komisař pověřený finanční agendou. Třetí nálož v autě zlikvidovaly bezpečnostní složky, píše agentura Reuters s odkazem na tři obyvatele.

Povstalci ze skupiny Šabáb zabili od roku 2006 desetitisíce lidí při atentátech. Usilují o svržení Západem podporované somálské centrální vlády a zavedení a uplatňování islámského práva šaría. Somálskou armádu v boji proti nim podporují Spojené státy a Africká unie.