Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli rekordnímu suchu trpí polovina obyvatel Somálska hladem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Africký roh sužuje nejhorší sucho za posledních čtyřicet let. Podle Světového potravinového programu (WFP) hrozí do konce roku hladomor až 20 milionům lidí v Keni, Etiopii a Somálsku, informoval dnes web BBC.

Nejvíce trpí Somálsko, kde nyní hladoví až polovina obyvatel. Statisíce lidí opouštějí své domovy na somálském venkově a míří do táborů pro vnitřně vysídlené osoby.

Pole farmářů jsou letos vyschlá, úroda se kvůli extrémnímu počasí nezdařila a mrtvý dobytek se povaluje podél silnic.

Lidem kvůli rekordnímu suchu hrozí hladomor. V humanitárních táborech jsou tisíce dětí bez doprovodu. Starší sourozenci převzali roli rodičů a starají se o mladší děti, zatímco otcové od rodin odcházejí často do měst hledat jídlo a matky jsou v nemocnicích, kde se lékaři potýkají s rekordní mírou těžké podvýživy, popsala situaci BBC.

Počet hlášených úmrtí stoupá. V jednom středisku ve městě Baidoa zemřelo podle záznamů od května do června nejméně 26 dětí. "Některé z dívek, se kterými jsem si hrávala, jsou stále naživu. Některé zemřely, jiné se přestěhovaly do hlavního města, kde pracují jako pomocnice v domácnosti," řekla BBC třináctiletá Fardhosa, která taktéž pobývá v místním táboře.

V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá podle zprávy humanitárních organizací Oxfam a Save the Children z poloviny května jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Katastrofickém hladu podle organizací čelí miliony Afričanů. Podle jejich odhadů se bude letos s hladem potýkat až 181 milionů lidí, přičemž mimořádně postiženy budou ženy.

Témata:  Somálsko Afrika

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).