Nejvíce trpí Somálsko, kde nyní hladoví až polovina obyvatel. Statisíce lidí opouštějí své domovy na somálském venkově a míří do táborů pro vnitřně vysídlené osoby.

Pole farmářů jsou letos vyschlá, úroda se kvůli extrémnímu počasí nezdařila a mrtvý dobytek se povaluje podél silnic.

Lidem kvůli rekordnímu suchu hrozí hladomor. V humanitárních táborech jsou tisíce dětí bez doprovodu. Starší sourozenci převzali roli rodičů a starají se o mladší děti, zatímco otcové od rodin odcházejí často do měst hledat jídlo a matky jsou v nemocnicích, kde se lékaři potýkají s rekordní mírou těžké podvýživy, popsala situaci BBC.

Počet hlášených úmrtí stoupá. V jednom středisku ve městě Baidoa zemřelo podle záznamů od května do června nejméně 26 dětí. "Některé z dívek, se kterými jsem si hrávala, jsou stále naživu. Některé zemřely, jiné se přestěhovaly do hlavního města, kde pracují jako pomocnice v domácnosti," řekla BBC třináctiletá Fardhosa, která taktéž pobývá v místním táboře.

V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá podle zprávy humanitárních organizací Oxfam a Save the Children z poloviny května jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Katastrofickém hladu podle organizací čelí miliony Afričanů. Podle jejich odhadů se bude letos s hladem potýkat až 181 milionů lidí, přičemž mimořádně postiženy budou ženy.