Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálii po zemětřesení zahalil smutek. Pátrání je kritické

Itálii postihlo zemětřesení o síle 6,2 stupně
Itálii postihlo zemětřesení o síle 6,2 stupně
Foto: Profimedia

Řím - V celé Itálii dnes lidé drží státní smutek za 278 lidí, kteří zemřeli při středečním zemětřesení. V celé zemi platí od pátku výjimečný stav, i když se od středy nenašel v sutinách žádný přeživší, pátrací akce v troskách domů stále pokračují. Na obnovu nejhůře postižených oblastí bylo vyčleněno 50 milionů eur.

Záchranné práce stěžují následné otřesy, které jsou dozvukem masivního zemětřesení o síle 6,2 stupňů. Jeden ze silnějších otřesů poškodil klíčový most do nejhůře postiženého Amatrice. "Doufáme, že most vydrží, jinak bude město odříznuté z obou stran," uvedl výpověď starosty města Sergia Pirozziho portál BBC.

Celá země si dnes připomíná oběti zemětřesení, vlajky jsou vytažené jen zpola. Italský premiér Matteo Renzi se dnes účastní státních pohřbů obětí z oblasti Arquata. První pohřeb oběti v Amatrice se konal již v pátek. Těla pozůstalých byla podle BBC přesunuta do provizorní márnice ve městě Riety, kde je identifikují pozůstalí.

Při zemětřesení bylo zraněno nejméně dalších 388 lidí, kteří se léčí v nemocnicích. Více než 2000 Italů přišlo o domov. Pro ně civilní obrana a dobrovolníci zřídili dočasné kempy v nejhůře postižených oblastech.

Italská civilní obrana uvedla pro CNN, že se pokouší lidi bez domova co nejdříve přestěhovat, protože se počasí v horách rychle ochlazuje.

Počet obětí se začíná zastavovat, nicméně záchranné práce stále nekončí, i když se s dalším časem možnost na přežití v sutinách rozbořených domů stále snižuje. " Záchranáři moc dobře ví, že závodí s časem," uvedl pro CNN korespondent Frederik Pleitgen, který popsal záchranné akce jako velmi dobře organizované.

Vláda nyní čelí kritice kvůli nedostatečné připravenosti po ničivém zemětřesení o síle 6,3 stupně v roce 2009 blízko města L'Aquila, které si vyžádalo téměř 300 lidských životů a více než 1000 lidí bylo zraněno.

Témata:  zemětřesení v Itálii zemětřesení Itálie

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 8:44

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy