Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko nepustí německé poslance na základnu Inçirlik

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Turecko nepustí německé poslance na svou leteckou základnu Inçirlik, oznámil dnes ministr zahraničí Mevlut Çavuşoglu. Důvodem je rezoluce o genocidě Arménů, kterou před časem přijal německý parlament.

Inçirlik využívají německá letadla k průzkumným letům nad Sýrii v rámci mezinárodní koalice bojující proti Islámského státu.

Ankara po rezoluci zakázala návštěvu letecké základny několika německým poslancům i státnímu tajemníkovi německého ministerstva obrany. Do areálu vpustilo jen spolkovou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou.

V září se na základnu chystají vyrazit poslanci všech frakcí Spolkového sněmu, kteří se věnují armádním otázkám. Çavuşoglu dnes ale novinářům řekl, že německá vláda nepřijala konkrétní kroky, které by to umožnily. Jeho ministerstvo pak upřesnilo, že vláda v Berlíně se má od rezoluce parlamentu distancovat.

Témata:  Turecko Německo genocida

Související

Aktuálně se děje

23. října 2025 16:13

Strach o Bolka Polívku trvá. Bývalá manželka mu radí, co by měl dělat

Bolek Polívka v říjnu pořádně vyděsil své příznivce a především nejbližší. Řadí se k nim stále i bývalá manželka Chantal Poullain. Maminka Vladimíra Polívky se domnívá, že legendární herec by měl i s ohledem na věk zvolnit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se mění k nepoznání. Trump nechal část zbourat

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „stávající struktura“ Východního křídla Bílého domu musí být stržena. Cílem je umožnit výstavbu nového tanečního sálu v odhadované hodnotě 250 milionů dolarů (přibližně 186 milionů liber). Bourací práce začaly již v pondělí a dva představitelé administrativy sdělili americkému partnerovi BBC, stanici CBS, že do konce týdne by měla být budova kompletně srovnána se zemí.