Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Popocatépetl vybouchl, známá sopka ohrožuje tisíce lidí +VIDEO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto internet

Mexiko City - Známa mexická sopka Popocatépetl o sobě opět dala vědět. Vulkán chrlí do atmosféry popel v přes dva km vysokém nádherném sloupci. Místní úřady doporučují lidem žijícím v okolí sopky zakrývat si ústa a nos vlhkým ručníkem a nevycházet z domu.

Zároveň byl vytvořen bezpečnostní koridor kolem sopky v délce 12 km, do něhož je zákaz vstupu. Vulkán měřící 5450 m.n.m. leží v centrálním Mexiku necelých 70 km od hlavního města vybuchl v neděli o půl desáte místního času. Na mezinárodním letišti u Mexico city proto panuje zvýšené nebezpečí rušení letů.

Zdroj: YouTube

Poslední velkou erupci zažilo Mexiko v roce 2000, kdy muselo být evakuováno na 40 000 lidí. Sopka svými menšími i většími explozemi o sobě dává vědět poměrně často. Například v červnu 2013 a v únoru 2015, kdy musela být zrušena většina mezinárodních letů. V Mexiku se nachází přes 3000 sopek, přičemž pouze 14 z nich je považováno za aktivní.

U nás je sopka známá hlavně díky svému komplikovanému názvu, které děti používají jako jazykolam.

Témata:  sopky Mexiko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.