Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Džihádisté se dostávají do německé armády, zájemce bude prověřovat tajná služba

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Každého zájemce o vstup do německé armády prověří vojenská kontrarozvědka (MAD), stojí v zákoně, který dnes schválila vláda Angely Merkelové. Důvodem je obava, aby se do ozborjených složek nedostali extremisté či džihádisté.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že armáda mezi rokem 2007 a dubnem letošního roku označila 22 vojáků za islamisty. Pěti z nich v té době už skončil služební poměr, zbylých 17 propustila. Deník také uvedl, že nejméně 29 bývalých vojáků odcestovalo do Sýrie nebo Iráku a přinejmenším někteří z nich se připojili k IS.

"V současnosti existují náznaky, že se islamistické kruhy snaží získat krátkodobé služební posty v německé armádě," uvádí se v odůvodnění návrhu zákona.

Výrazně vyšší početní zastoupení než islamisté mají podle všeho v německé armádě pravicoví radikálové. I na ně se nový zákon bude vztahovat. Na seznamu německé kontrarozvědky je nyní 268 podezřelých pravicových extremistů, 64 podezřelých islamistů a šest podezřelých levicových radikálů.

Nová legislativní úprava by měla platit od července příštího roku. Kontroly se budou týkat každý rok zhruba 20.000 aspirantů na službu v německé armádě.

Témata:  Německá armáda Německo Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.