Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před rokem pustila Merkelová uprchlíky do Země. Němci jí to nezapomněli

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Rok uplynul od doby, kdy se tisíce uprchlíků tísnily na budapešťském nádraží Keleti a další již mířily po dálnici směrem do Rakouska. V noci na 5. září se tehdy německá kancléřka Angela Merkelová rozhodla, že imigrantům umožní přijít do spolkové republiky.

Toto rozhodnutí pomohlo statisícům běženců, výrazně pozměnilo německou politiku a dodnes budí velké emoce.

"Jsem na to osobně hrdý, že s ohledem na naši historii můžeme takhle pomáhat," říká Christian Thomes z neziskové organizace Caritas. Podle něj je dobré mít kancléřku, která ve složité situaci řekne, že je nutné běžencům pomoci a převezme zodpovědnost.

"Je to zcela pomatená politika," je naopak přesvědčen místopředseda Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland, který někdy o Merkelové hovoří jako o diktátorské kancléřce.

Názory z opačných pólů i aktuální preference hlavních politických stran ukazují, že rok po zásadním rozhodnutí jsou Němci v názoru na kroky šéfky německé vlády rozděleni více než kdy dříve. Nebylo tomu tak ale vždy. Loni v září měl postup Merkelové širokou politickou i veřejnou podporu.

Rozhodnutí nechat běžence přicházet bez kontroly přes německé hranice, kterými už v předchozích měsících loňského roku prošly stovky tisíc migrantů, učinila Merkelová podle německých médií po konzultaci s tehdejším rakouským kancléřem Wernerem Faymannem a také s trojicí německých politiků. Byl mezi nimi ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU), ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) a šéf jejího kabinetu Peter Altmaier.

S předsedou sesterské CSU Horstem Seehoferem, který se později stal jedním z nejvýraznějších kritiků migrační politiky kancléřky, tehdy nemluvila, protože se mu prý nedovolala.

V rozhodování Merkelové, která nedlouho předtím pronesla známá slova o tom, že Německo situaci zvládne, hrálo roli několik faktorů. Vedle pomoci uprchlíkům, z nichž statisíce šly z válkou zničené Sýrie, to byla také snaha ulehčit Maďarsku a dalším zemím na balkánské migrační trase, které v oněch dnech nával běženců jen těžko zvládaly.

Nezanedbatelnou roli hrály ale i historické konotace. Asi nikdo v okolí kancléřky nebo v německé vládě si nedokázal představit, že by němečtí policisté či dokonce vojáci silou, nasazením slzného plynu a dalších prostředků bránili neozbrojeným uprchlíkům v překročení hranic. Takový obrázek, který by některým mohl byť jen vzdáleně připomenout doby minulé, o sobě Německo šířit nechtělo.

Témata:  uprchlíci Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

15. září 2025 12:50

Princ Harry slaví za zajímavých okolností. Poslední dny byly nevídaně nabité událostmi

Opravdu velká sláva to byla před rokem, kdy na 15. září připadaly kulaté čtyřicáté narozeniny. Princ Harry ale slaví i letos, přičemž okolnosti jsou velice zajímavé. V posledních dnech totiž došlo hned k několika zajímavým událostem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy