Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nedali jste nám peníze, neplníte sliby, zuří Erdogan kvůli chování EU

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara/Brusel - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes opět vyčetl Evropské unii, že Ankaře nepřispěla šesti miliardami eur na náklady spojené se třemi miliony uprchlíků v Turecku. Brusel se proti takovému tvrzení ohradil.

Erdogan prohlásil, že ze slíbených miliard obdrželo Turecko jen velmi málo. "Co se stalo? Podpora, která byla doposud poskytnuta, činí jen 183 milionů eur (pět miliard Kč)," zdůraznil Erdogan. "A nedali to nám, ale dali to UNICEF (Dětskému fondu OSN). Žádná země nemůže čelit krizi sama. Bohužel sliby v této otázce (EU) neplní," dodal.

Mluvčí diplomacie Evropské unie Maja Kocijančičová se proti Erdoganovým slovům ohradila s prohlášením, že dohoda o peněžní pomoci se vztahuje přímo k financování potřeb uprchlíků a že peníze tudíž směřují přímo tam, kde jsou k okamžitému užitku.

"Evropská unie respektuje své závazky v rámci prohlášení EU a Turecka," napsala v reakci pro agenturu AP s tím, že během posledních měsíců Brusel dokonce svou pomoc urychlil. Kocijančičová dodala, že z prvních tří miliard eur již bylo vyčleněno na pomoc 2,2 miliardy.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12. května 2026 8:27

Vojtěch se vyjádřil k hantavirové infekci v Evropě. Zmínil míru rizika pro Česko

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí ubezpečil občany, že riziko hantavirové infekce v Česku je velmi nízké, protože virus se v Evropě přirozeně nevyskytuje. Vojtěch ale zdůraznil, že zdravotnické složky nepodceňují situaci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy