Moskva – Ekonomická situace Ruska se nelepší a napětí v zemi s blížícími se parlamentními volbami roste. Analýza společnosti Stratfor zkoumá, jak by se mohla vládnoucí strana Jednotné Rusko snažit situaci ovlivnit ve svůj prospěch.
Co přinesou parlamentní volby?
Jak analýza připomíná, 18. září se v Rusku uskuteční parlamentní volby. Uvádí, že se Kreml snaží zajistit, aby vládnoucí strana Jednotné Rusko zůstala u moci. „Lídři strany se obezřetně budou snažit vyhnout situaci při volbách v roce 2011, kdy zemí otřásly hromadné protesty poté, co vláda zmanipulovala výsledky voleb," uvádí analýza.
Letos se tak podle ní Kreml snaží zajistit hlasy voličů ještě před volbami. Analýza varuje, že konflikty na Ukrajině, anexe Krymu a vojenský zásah v Sýrii sloužily „k vyvolání nacionalistického zápalu", který odvedl pozornost od zhoršující se ekonomické situace země. „Během těchto období bylo na kritizování Vladimíra Putina z vládnoucí strany nahlíženo jako na nepatriotické."
To ale podle analýzy již vládnoucí straně dlouho pomáhat nebude. Upozorňuje, že od začátku roku klesla obliba Putina o 10 %, podpora strany Jednotné Rusko pak měla klesnout o 15-45 %.
„Kreml už nebude moci tak okatě upravovat nadcházející volby tak, jak tomu činil v minulosti. Rusové většinou volební podvody přehlíželi, ale to platilo jen tehdy, dokud země prosperovala," podotýká analýza.
Kritický rok 2011
Když se Kreml pokusil zmanipulovat parlamentní volby v roce 2011 – plněním volebních uren, zakázáním ostatních politických stran a zneužitím médií a financí – následovaly protesty po celé zemi, které ji na několik měsíců rozvrátily. Otřásly Kremlem a přiměly Putina k tomu, aby učinil několik ústupků včetně úpravy své volební politiky."
Tomu se letos Kreml chce vyhnout. Tyto volby pro něj navíc budou znamenat ověření toho, jak si Vladimír Putin stojí před prezidentskými volbami v roce 2018.
Jedním krokem tak podle analýzy bylo například přesunutí voleb z prosince na září „kvůli očekáváním, že popularita Jednotného Ruska bude dále klesat, a aby byla oslabena schopnost opozice zorganizovat lepší kampaň," uvádí analýza. Přesun na termín jen několik týdnů po letních prázdninách by navíc měl snížit počet voličů, což straně také nahrává.
Kalkulované ústupky
Kreml se podle analýzy také snaží své obyvatele uklidnit různými vstřícnými kroky – například nahrazením kritizovaného Vladimíra Čurova ve volební komisi Ellou Pamfilovou, která proti Kremlu v minulosti bojovala.
Jednotnému Rusku podle analýzy ale nahrávají změny legislativy. Ty například změnily hranici nutnou pro vstup strany do Státní dumy. Paradoxně by podle analýzy mělo pomoci i uvolnění registrace pro více politických stran, kterých je nyní přihlášeno 78. Spousta malých stran totiž podle ní zajistí, že žádná z nich nezíská velký počet hlasů, jelikož si budou přebírat voliče mezi sebou.
Jak také analýza upozorňuje, Kreml omezil, ve kterých oblastech může která strana kandidovat. Strany tak jsou systematicky vyřazovány z oblastí, kde by mohly Jednotnému Rusku přebrat hlasy.
Podle analýzy se navíc čtyři hlavní opoziční strany tajně dohodly, že budou spolupracovat a získaná křesla si rovným dílem rozdělí. „Takovou dohodou se Kreml zřejmě snaží zajistit, že si Jednotné Rusko zachová většinu, a zároveň opozici slíbí více vedlejších pozic."
Témata: Rusko, Vladimír Putin, volby
Související
25. listopadu 2024 11:00
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50