Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sýrie začala propouštět politické vězně výměnou za těla ruských vojáků

Pohřeb ruského vojáka ze Sýrie, foto: Andrej Košik
Pohřeb ruského vojáka ze Sýrie, foto: Andrej Košik
Foto: Gazeta.ru

Damašek - Syrský režim prezidenta Bašára Asada začal s propouštěním nejméně 169 politických vězňů. Chce je vyměnit za těla pěti ruských vojáků z vrtulníku, jenž protivládní povstalci sestřelili na počátku srpna.

S odvoláním na právního zástupce některých z vězňů o tom dnes informovala agentura AFP.

"V úterý bylo propuštěno 50 vězňů včetně sedmi žen z věznice Adra (u Damašku) a 84 z věznice v Hamá," řekl právník. "Dalších 31 osob uvězněných v zařízení v Homsu dostalo informaci, že budou propuštěny, ale dosud se tak nestalo," dodal. Poslední čtyři lidé věznění na jiných místech Sýrie by se podle něj měli rovněž brzy dostat na svobodu.

Většina propouštěných osob čelila obvinění z terorismu, které Damašek užívá v případě všech svých odpůrců.

Propuštění 169 odpůrců režimu je podmínkou povstalců pro vydání těl pěti ruských vojáků, kteří zahynuli na počátku srpna při sestřelení vrtulníku poblíž města Sarákib v provincii Idlib, asi 60 kilometrů jihozápadně od Halabu.

Témata:  Sýrie Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

27. srpna 2025 20:26

Obrovská pocta: Královská rodina se "vyjádřila" k zásnubám Taylor Swift

Oznámení o zasnoubení popové superstar Taylor Swift a hvězdy amerického fotbalu Travise Kelceho vyvolalo v showbyznysu pozdvižení. K lavině gratulací se nyní připojil i budoucí král a královna Anglie, princ William a Kate Middleton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy