Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Juncker ostře vystoupil proti migrantům. EU chystá velké změny

Summit G7 v Německu, Jean-Claude Juncker a Donald Tusk
Summit G7 v Německu, Jean-Claude Juncker a Donald Tusk
Foto: g7germany.de

Štrasburk - Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v dnešním projevu k europoslancům mimo jiné řekl, že by všichni lidé přijíždějící do EU měli být registrováni v novém systému, jehož vznik chce Brusel navrhnout do listopadu.

"Budeme velmi přísní ohledně toho, kdo se může dostat přes hranice. Každý, kdo bude přijíždět do EU, či ji bude opouštět, bude registrován," slíbil Juncker.

Zaznamenáváno podle něj bude automaticky datum i důvod cesty a bude tak možné určit, kdo má na cestu právo ještě před tím, než dotyčný na evropské území dorazí. Posílena má být policejní agentura Europol tak, aby mohla lépe pomáhat s výměnou informací.

Juncker ve Štrasburku vystoupil s projevem o stavu EU jen dva dny před neformální schůzkou šéfů států a vlád sedmadvaceti zemí unie, kteří chtějí v Bratislavě hovořit o budoucnosti bloku.

Nynější slovenské předsednictví EU šéf komise vyzval, aby pomohlo překonat rozdíly mezi těmi, kdo jsou zdrženliví vůči integraci uprchlíků ve svých společnostech a těmi, kdo si stejně jako on myslí, že spravedlivý podíl všech členů EU na přerozdělování běženců je zásadní.

Evropa se podle šéfa komise musí dokázat bránit zvnějšku i zevnitř. Juncker připomněl, že v loňském roce se v EU odehrálo 14 teroristických útoků. "Musíme teroristům ukázat, že jejich útok na naše hodnoty nemá naději na úspěch," prohlásil šéf komise.

Společná evropská pohraniční a pobřežní stráž by proto podle Junckera měla začít plně pracovat už v říjnu a ne až na konci roku, jak bylo původně plánováno.

Témata:  Jean-Claude Juncker EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy