Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schulz zkritizoval postoj V4: Některé země nechaly Německo ve štychu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz si myslí, že některé evropské země nechaly Německo při řešení migrace osamocené. Rozhodnutí o uprchlických kvótách, které bylo přijato v souladu s unijními pravidly, nelze podle něj zpochybňovat.

V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) konkrétně zmínil Maďarsko nebo Polsko. Proti kvótám se staví také Česko a Slovensko.

"Německo je největší členskou zemí EU a musí nést největší zátěž. Jinak to nejde. Na druhou stranu ho ale někteří nechali ve štychu. Jiné členské země totiž řekly: V klidu nes tuhle zátěž, my s tím nemáme nic společného. Takhle to být nemůže," řekl Schulz v den neformálního unijního summitu v Bratislavě.

"Nemůžu akceptovat, když se říká: 'Jsme katolická země, muslimové zde nemají žádné místo.' To zásadně protiřečí chartě základních práv, kterou všichni ratifikovali. Je součástí smluv a zahrnuje zákaz diskriminace," podotkl Schulz k postoji, který opakovaně vyjadřuje V4.

Je podle něj zvláštní, že právě země, jimž tolik přinesla svoboda pohybu pracovních sil, nyní nechtějí mít s migrací nic společného.

"Pokud se jednotlivé země brání podílet se (na řešení migrace), má spolková republika právo říci: 'Tak to si někdy musíme celkově promluvit o evropské politice a rozdělení zátěže'," uvedl také Schulz.

Témata:  Martin Schulz EU uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy