Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Radikálové z hnutí Šabáb zaútočili na kolonu aut v somálském Mogadišu

Somálsko
Somálsko
Foto: Pixabay

Mogadišo - Islamisté z hnutí Šabáb dnes provedli atentát na kolonu aut v somálské metropoli. Zahynul jeden armádní generál a nejméně sedm členů jeho ochranky.

Podle svědků se jednalo o silný výbuch nálože, která byla podle prvních zjištění nastražena v autě. Obětí se stal generál somálské armády Roble Džimal.

Milice Šabáb jsou napojené na Al-Káida a mají na svědomí většinu útoků, které se v Somálsku odehrají. Šabáb chce v oblasti takzvaného Afrického roku vytvořit islámský stát a zavést šaríu.

V roce 2011 se vojákům mise Africké unie podařilo Šabáb vytlačit z Mogadiša a později i z většiny jižního a středního Somálska, které předtím islamisté ovládali.

Témata:  Al-Šabáb terorismus v Somálsku Somálsko

Související

Aktuálně se děje

4. července 2026 17:36

Macinka se rozhodl, že také oslaví Den nezávislosti

Spojené státy americké už dnes oslaví 250 let od vyhlášení Deklarace nezávislosti. Tento významný moment moderních světových dějin se bude připomínat i v Česku. Zbarví se například sídlo ministerstva zahraničí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy