Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednání o Mosulu začalo. Podle Obamy bude bitva s IS náročná, ale rychlá

Barack Obama mluví v OSN
Barack Obama mluví v OSN
Foto: unmultimedia.org

New York - Americký prezident Barack Obama se v pondělí sešel s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. Podle Bílého domu by se Mosul mohlo podařit dobýt poměrně rychle. Severoirácké město má Islámský stát pod kontrolou od června 2014.

Pokrok ve snaze osvobodit Mosul by podle Obamy mohl nastat ještě do konce letošního roku. "Bude to náročná bitva. Mosul je velké město a IS je v něm hluboce zakořeněný," uvedl americký prezident. "Věříme ale, že se budeme moci pohybovat vpřed docela rychle," dodal.

USA vedou mezinárodní koalici, která podporuje ze vzduchu postup irácké armády a šíitských milic, které jí pomáhají v boji proti IS na severu a východě země.

Abádí vyjádřil naději, že se IS podaří z Mosulu vyhnat v následujících měsících. Rovněž oznámil zahájení operace s cílem dobýt město Širkát, které leží na břehu řeky Tigris asi 100 kilometrů jižně od Mosulu. Ve městě, které je už nyní v obležení irácké armády a šíitských milic, žijí desetitisíce civilistů.

Témata:  Barack Obama Hajdar Abádí Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

9:01

Jiří Langmajer a Adéla Gondíková oslavili výročí. Vrátili se na dobře známé místo

K hvězdným párům českého šoubyznysu už několik let patří Jiří Langmajer a Adéla Gondíková. Pro oba jde již o druhé manželství. V uplynulých dnech si každopádně připomněli výročí svatby. A na své si přišli i jejich fanoušci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.