Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plastovým kelímkům a talířům odzvonilo. Francie zakázala jednorázové nádobí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: BLATINIE

Paříže - Podle nového francouzského zákona bude muset být do ledna 2020 všechno jednorázové nádobí vyrobené z 50 procent z biologicky rozložitelných materiálů odstraněno. Plastovým kelímkům a talířům na jedno použití tak odzvonilo.

Do ledna 2025 má podíl biologicky rozložitelných materiálů stoupnout na 60 procent, napsal server CNN.

Francie doufá, že se stane vedoucí zemí na světě v oboru ekologických a energeticky úsporných opatření. V současnosti se každou vteřinu ve Francii vyhodí 150 jednorázových plastových kelímků, což znamená 4,73 miliardy za rok, uvádí Francouzská asociace pro zdraví a životní prostředí (ASEF). Z tohoto množství se recykluje jen jediné procento.

Podle průmyslového svazu Pack2GoEurope, který zastupuje hlavní evropské producenty obalů na potraviny, jde o porušení zákona EU o volném pohybu zboží. Svaz už proto vyzval Evropskou komisi, aby francouzský zákon zablokovala.

Témata:  Francie plasty ekologie potraviny

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.