Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát plánuje vyrobit špinavou bombu, varuje agent CIA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Ačkoliv Islámský stát (IS) nedokáže vyrobit jadernou nálož, snaží se získat již připravený radioaktivní materiál a je schopen vytvořit tzv. špinavou bombu, varuje Jack Rice, bývalý agent CIA a expert na mezinárodní právo. S uvedeným názorem vystoupil v rozhovoru pro server rt.com.

Špinavá bomba v akci

Po bruselských útocích se objevily informace, že IS plánoval zaútočit i na tamní jaderné zařízení. Existují též zprávy, že teroristé se již zmocnili 40 kilogramů uranu. Získat ho měli z výzkumného zařízení univerzity v iráckém Mosulu, který do rukou islamistů padl před dvěma lety. O tomto incidentu hovořil již v roce 2014 irácký vyslanec při OSN.

"To je velmi dobrá otázka," odpovídá bývalý agent na dotaz, proč byla tato zpráva po dlouhou dobu fakticky ignorována. Expert se domnívá, že pokud se podíváme na situaci, které dnes svět a především Západ čelí, je incident přesně tím, čeho se zpravodajské služby nepochybně obávají. "Pokud jde o Al-Káidu, nelze ospravedlnit ignorování schopností IS skutečně vystoupit a udělat to, co již dělají," varuje Rice. Doplňuje, že ukázky akcí džihádistů jsme viděli nedávno v Bruselu a ostatně i v roce 2014 právě v Mosulu.   

Podle odborníka existují dva různé přístupy, kterými lze štěpný materiál použít. IS v současnosti nemá technické kapacity ani know-how, aby se mohl zaobírat myšlenkou obohacení získaného uranu, zdůrazňuje Rice. Podotýká, že sice není vyloučeno, že organizace v budoucnu získá již obohacený materiál, avšak ten ukradený v Mosulu obohacený nebyl.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Je mnohem pravděpodobnější, že to, co mohou učinit, je použít nějaký materiál k vytvoření toho, čemu se říká špinavá bomba," vysvětluje někdejší agent. Konstatuje, že to je samo o sobě velmi důležité, protože přesně o to se údajně teroristé snažili v Bruselu. Rice považuje na celé věci velmi závažné to, že pokud by džihádisté takové zařízení skutečně odpálili, potenciálně by zamořenou oblast nešlo obývat po dlouhé roky. "Tudíž zvažme důsledky něčeho takového v oblasti velké metropole, jako je Paříž či Frankfurt či Berlín či New York," dodává.    

Izolovat IS nestačí

Zpravodajské informace rovněž hovoří o tom, že se IS snaží získat chemické zbraně. Soudí bývalý agent, že Spojené státy a Evropa berou tuto hrozbu dostatečně vážně?

"Myslím, že nyní ano, více než kdy předtím," odpovídá na otázku. Z posledních zpravodajských informací získaných z bruselského případu se podle Rice dá usoudit, že IS ve skutečnosti v belgické metropoli cílil na jednoho z předních expertů zabývajících se jaderným programem. Z úsilí získat štěpný materiál odborník vyvozuje, že džihádisté jsou v dané záležitosti velice cílevědomí. "Je to něco, co si uvědomují, něco, na co se zaměřují, a pokud to Západ - Američané a Evropané - nebrali vážně dříve, nyní musejí," deklaruje expert.    

Někteří iráčtí představitelé v souvislosti s mosulským uranem dokonce varují, že IS z materiálu zkonstruoval bomby a plánuje je odpálit na Západě. Jednou z nich pak mohla být i bruselská nálož. Jak je možné, že výzkumné centrum v Mosulu nebylo před příchodem islamistů zničeno a nadále funguje?

To podle Rice zůstává otázkou. Expert tvrdí, že z dnešního pohledu je zřejmé, že zařízení mělo být v roce 2014 zlikvidováno. "Je zde potřeba omezit schopnost IS operovat. To je o vyloučení jeho schopnosti získat něco a použít to jako svůj nástroj," pokračuje bývalý agent.

Za jedno z nejdůležitějších opatření tedy Rice označuje omezení přístupu IS ke zdrojům. Vysvětluje, že stávající taktika se od počátku zaměřovala na izolaci organizace a zdůrazňování rozdílu mezi džihádisty a zbytkem Blízkého východu. "Takže snad okolí povstane a obklíčí je," vyjadřuje naději expert. "Ale pokud to, co děláte, znamená, že jim dáváte do rukou nástroje, aby pokračovali v páchaní činů, které dělají, není to pouze kontraproduktivní, ale nedává to vůbec žádný smysl," uzavírá odborník.

Témata:  Islámský stát jaderné zbraně terorismus

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 15:00

Ministru Rakušanovi zemřela maminka

Smutná zpráva zasáhla jednoho z nejvýraznějších politiků na české politické scéně. Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v pondělí informoval, že zemřela jeho maminka. V posledních letech bojovala s nemocí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy