Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé zabíjí příliš mnoho žraloků, vatují odborníci

Žraloci, ilustrační fotografie
Žraloci, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Johannesburg - V Jihoafrické republice se koná konference zemí Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Její účastníci varují, že se loví příliš mnoho žraloků.

Ve světových mořích je každoročně vybito 100 milionů žraloků, cože je dvojnásobek množství, který by udržel počty tohoto živočišného druhu na současné úrovni.

"Je to otázka života a smrti," řekl Luke Warwick z amerického výzkumného centra Pew. Podle Andyho Cornishe ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je na trhu nebývalá poptávka po žraločích ploutvích, kůži a žábrách.

Praxe řezání pouze ploutví a odhazování ještě živých žraloků zpět do moře byla sice zakázána, ale v některých oblastech Indického a Tichého oceánu se s ní lze podle agentury AFP stále setkat. Čína oficiálně zakázala podávat polévku ze žraločích ploutví, avšak toto jídlo je tam stále velmi ceněno.

Společnost pro ochranu divoké přírody (WCS) uvádí, že za desetiletí 2001-2011 vzrostl objem obchodu se žraloky, rejnoky a chimérami o 40 procent. "Objem celosvětového ročního obchodu s částmi těl žraloků a rejnoků se blíží miliardě dolarů," řekla pracovnice WCS Amie Brautiganová.

"Žraloci jsou důležitý článek oceánského ekosystému a rejnok patří k neopomenutelným živočichům, takže si zaslouží ochranu," řekl ředitel amerických agentur pro rybolov Dan Ashe. Odborníci rozlišují 1250 druhů žraloků a 180 druhů rejnoků. Ohrožena je čtvrtina těchto druhů.

Témata:  žraloci příroda Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.