Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horko v Rudém moři: Arabská koalice napadla čluny jemenských šíitů

Národní garda Saudské Arábie
Národní garda Saudské Arábie
Foto: army.mil

Saná - Šíitští vzbouřenci v sobotu na člunech přepadly v Rudém moři plavidlo, které bylo na humanitární misi. Arabská koalice pod velením Saúdské Arábie dnes přešla do protiútoku.

Koaliční jednotky posádku i pasažéry plavidla v sobotu zachránily. "Koaliční letectvo útočí na čluny šíitských povstalců, které byly do útoku zapojeny," oznámila dnes koalice v prohlášení. Podle ní incident svědčí o tom, že k taktice šíitů patří i teroristické útoky v civilních námořních vodách.

Napadené plavidlo patřilo společnosti Spojených arabských emirátů a podle jejich výkladu bylo na "obvyklé plavbě do Adenu, kam pravidelně dováží humanitární a zdravotnickou pomoc a evakuuje odtud raněné. SAE jsou členy arabské koalice, která bojuje proti šíitům na straně jemenské vlády.

Šíité sobotní incident, který se obešel bez obětí, vysvětlili jako útok na vojenské plavidlo SAE, které mířilo k rudomořskému přístavu Al-Múcha.

Tento přístav leží ve strategické úžině Báb al-Mandáb spojující Adenský záliv s Rudým mořem. Podle agentury Reuters proplouvaly touto 20 kilometrů širokou vodní trasou v roce 2013 denně lodě s 3,4 milionu barelů ropy.

Témata:  Jemen Spojené arabské emiráty Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.