Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie rozháněla demonstranty v Etiopii slzným plynem i ostrou municí, desítky lidí zahynuly

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNHCR

Addis Abeba - Etiopská policie použila slzný plyn i ostrou munici, aby rozehnala dav demonstrantů proti vládě. Při chaosu zemřely v tlačenici desítky lidí.

Demonstrace se konala v rámci náboženské slavnosti v regionu Oromija, který je dějištěm protivládních protestů už dva roky. Důvodem jsou často spory o půdu a etnicky motivované stížnosti.

"V důsledku chaosu zemřeli lidé a několik raněných bylo převezeno do nemocnice. Ti, kdo nesou odpovědnost, budou souzeni," sdělilo tiskové oddělení vlády. Zástupce opozice Merera Gudina řekl agentuře Reuters, že o život přišlo 50 lidí, kteří začali utíkat při policejní palbě.

Usálost se stala ve městě Bishoftu, které leží 40 kilometrů jižně od Addis Abeby. Na tamní náboženskou slavnost přišlo několik tisíc lidí. Účastníci volali "potřebujeme svobodu, potřebujeme spravedlnosti". Bránili tak řečníkům, kteří jsou považováni za stoupence vlády, pronést projevy.

Někteří nesli prapory povstalecké skupiny za osvobození Oromije. Když začali policisté střílet do vzduchu varovné výstřely a rozhánět lidi slzným plynem, dal se velký dav na útěk a vznikla tlačenice.

Témata:  Etiopie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.