reklama

Proti tigrajské vládě a jejím příznivcům vede Etiopie od od počátku listopadu vojenské tažení. V pondělí etiopská vláda oznámila, že "aktivní část" vojenské operace skončila, připomněla agentura AFP.

"Bohužel vstup (OSN) dosud nemá konkrétní obrysy," uvedl mluvčí UNHCR Babar Baloch. Podle něj je životně důležité, aby humanitární organizace byly co nejdříve schopné poskytnout pomoc obyvatelům státu. Na území Tigraje se také nachází tábory eritrejských uprchlíků, kde žije 96.000 osob. V pondělí generální tajemník OSB António Guterres vyzval k rychlému obnovení vlády práva v Etiopii.

Zástupce etiopské vlády Redwan Hussein dnes řekl, že pracovníci OSN o víkendu víkendu "prorazili" dvě kontrolní stanoviště a když se pokusili projet třetím, dostali se do palby. Byli pak zadrženi a nyní už jsou na svobodě. "Řekli jsme jim, že do některých oblastí nemohou, ale oni se vydali na dobrodružnou výpravu," řekl Hussein.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric zprávu o palbě označil za znepokojivou a dodal, že nejvyšší představitelé OSN vyjednávají s Etiopany, aby vyloučili podobné incidenty v budoucnu. Podle Dujarrice se do nebezpečí dostala čtveřice pracovníků OSN, která byla vyslána obhlédnout bezpečnost silnic, něž na ně vjedou konvoje. Podle OSN se incident stal u eritrejské hranice.

Spojené státy se domnívají, že do bojů mezi etiopskou armádu a příznivci tigrajské vlády, kteří se sdružují v Tigrajské lidově osvobozenecké frontě (TPLF), zasáhla sousedící Eritrea. Podle zdrojů agentury Reuters existují svědectví a záznamy ze satelitů a komunikací, které účast eritrejských jednotek dokazují. Eritrejské ministerstvo zahraničí to označilo za propagandu.

V uplynulých týdnech nařkla Eritreu z účasti na bojích TPLF, zapojení do bojů Eritrea i Etiopie opakovaně odmítly. Obě země uzavřely po dlouhém konfliktu mír v září roku 2018. Díky tomu etiopský premiér Abiy Ahmed získal v roce 2019 Nobelu cenu za mír. Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér vyslal armádu poté, co vláda obvinila TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady.

reklama