Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po vraždě známého zpěváka vypukly protesty, mrtvých je už 50

Etiopie
Etiopie
Foto: Pixabay

Při protestech, které vypukly v Etiopii po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy, si vyžádaly už 50 mrtvých. S odvoláním na mluvčího místních úřadů o tom dnes informovala agentura Reuters. Původní zprávy hovořily o mnohem menším počtu obětí.

Zpěvák, považovaný za obhájce práv etiopských Oromů, byl zastřelen v pondělí večer v Addis Abebě a policie incident označuje za úmyslnou vraždu.

V úterý ráno pak začaly nepokoje v Addis Abebě i na dalších místech státu Oromija.

Mluvčí jeho správy Getachew Balcha dnes řekl, že mezi 50 mrtvými jsou účastníci protestů i policisté a že několik obchodů bylo vypáleno. "Nebyli jsme na nic takového připraveni," prohlásil.

V úterý večer policie oznámila, že jeden její příslušník byl zabit v Addis Abebě a že při třech explozích tam bylo několik lidí zraněno a zabito.

Hundessyho pohřeb se má konat ve čtvrtek. Jeho písně se staly jakousi hymnou protestů, které vedly ke svržení předchozího etiopského premiéra Hailemariama Desalegna. Toho v roce 2018 nahradil současný předseda vlády Abiy Ahmed, který sám patří k etniku Oromů a v roce 2019 byl oceněn Nobelovou cenou za mír především díky tomu, že se mu podařilo najít cestu k umíření se sousední Eritrejí.

Témata:  Etiopie vražda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.