reklama

První slovenský prezident po vzniku státu v roce 1993 Michal Kováč zosobňoval Slovensko progresivní a civilizované, proevropské a prozápadní, napsal dnes list Sme. "Zvolil si odvahu. Zvolil si pravdu a řekl ne bezpráví. Řekl ne v době, kdy bylo pro mnohé jednodušší říct mečiarovské mašinerii ano. Dal zemi naději tehdy, kdy této naděje bylo málo," napsalo Sme na svém webu o Kováčovi.

Podle časopisu .týždeň Kováč v politice dlouho působil jako podřízený úředník, který poslušně vykonává vůli jiných. "Takovým mužem byl až do chvíle, když se vzepřel vůli Vladimíra Mečiara, nejmocnějšího muže ve státě a když svým projevem v parlamentu vyvolal jeho odvolání z funkce a předčasné parlamentní volby," míní časopis.

"Michal Kováč se z nevýrazného politika ve stínu Vladimíra Mečiara jako prezident změnil na symbol odporu proti mečiarismu. První porevoluční slovenský prezident ukázal mnoho osobní odvahy a po té i smíření, slušnosti a pokory," napsal list Denník N.

List Hospodárske noviny na svém webu připomněl, že Kováč se nedožil odsouzení únosců svého syna do Rakouska, ke kterému došlo v roce 1995. Vyšetření případu brání amnestie, které udělil Mečiar.

Deník Pravda uvedl, že Kováč se trvale zapsal do dějin národa coby první prezident samostatného demokratického Slovenska. "Kandidoval sice za Mečiarovo politické hnutí, ale po zvolení parlamentem dal veřejný slib, že bude prezidentem všech občanů," poznamenal deník.

reklama