Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak si vedl exprezident Kováč (†86)?: Našel odvahu postavit se Mečiarovi

Michal Kováč, bývalý slovenský prezident
Michal Kováč, bývalý slovenský prezident
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Bratislava - Slovenská média po úmrtí bývalého prezidenta SR Michala Kováče analyzují jeho politiku. Všímají si především sporu s expremiérem Vladimirem Mečiarem.

První slovenský prezident po vzniku státu v roce 1993 Michal Kováč zosobňoval Slovensko progresivní a civilizované, proevropské a prozápadní, napsal dnes list Sme. "Zvolil si odvahu. Zvolil si pravdu a řekl ne bezpráví. Řekl ne v době, kdy bylo pro mnohé jednodušší říct mečiarovské mašinerii ano. Dal zemi naději tehdy, kdy této naděje bylo málo," napsalo Sme na svém webu o Kováčovi.

Podle časopisu .týždeň Kováč v politice dlouho působil jako podřízený úředník, který poslušně vykonává vůli jiných. "Takovým mužem byl až do chvíle, když se vzepřel vůli Vladimíra Mečiara, nejmocnějšího muže ve státě a když svým projevem v parlamentu vyvolal jeho odvolání z funkce a předčasné parlamentní volby," míní časopis.

"Michal Kováč se z nevýrazného politika ve stínu Vladimíra Mečiara jako prezident změnil na symbol odporu proti mečiarismu. První porevoluční slovenský prezident ukázal mnoho osobní odvahy a po té i smíření, slušnosti a pokory," napsal list Denník N.

List Hospodárske noviny na svém webu připomněl, že Kováč se nedožil odsouzení únosců svého syna do Rakouska, ke kterému došlo v roce 1995. Vyšetření případu brání amnestie, které udělil Mečiar.

Deník Pravda uvedl, že Kováč se trvale zapsal do dějin národa coby první prezident samostatného demokratického Slovenska. "Kandidoval sice za Mečiarovo politické hnutí, ale po zvolení parlamentem dal veřejný slib, že bude prezidentem všech občanů," poznamenal deník.

Témata:  Michal Kováč Slovensko Vladimír Mečiar

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.