Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko se loučí s exprezidentem Kováčem

Michal Kováč, bývalý slovenský prezident
Michal Kováč, bývalý slovenský prezident
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Bratislava - Rakev s ostatky bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče (†86) byla dnes vystavena na Bratislavském hradě, kde se ve čtvrtek uskuteční úvodní část státního pohřbu.

Slovensko vypraví Kováčovi státní pohřeb coby prvnímu politikovi od rozpadu Československa. Součástí pietního ceremoniálu, kterého se zúčastní i český prezident Miloš Zeman, bude smuteční průvod městem, vojenské pocty, salvy i zádušní mše. Uložení ostatků Kováče na jednom z bratislavských hřbitovů se uskuteční v rodinném kruhu. Kromě státního pohřbu bude ve čtvrtek mezi 8:00 až 17:00 vyhlášen na Slovensku státní smutek.

Několik desítek lidí čekalo dnes u Rytířské síně hradu již krátce před polednem, kdy začalo poslední rozloučení veřejnosti s bývalou hlavou státu. Poklonit se státníkovi přišli nejen Slováci, ale i turisté, kteří zavítali na Bratislavský hrad.

"Žil jsem tím, když nastoupil do prezidentského úřadu. Zmatky v politice ho zatěžovaly, držel jsem mu palce, aby to nevzdával. Nedalo mi to, abych nepřijel zavzpomínat a projevit úctu," řekl ČTK důchodce Emil Čerňanský, který bydlí na severu Slovenska. Připomněl, že v době výkonu prezidentské funkce byl Kováčovi unesen jeho syn do Rakouska v roce 1995. Vyšetření případu brání amnestie, které udělil Mečiar. Podle slovenských medií si Kováčova rodina Mečiarovu účast na pohřbu nepřeje.

Témata:  Michal Kováč Slovensko

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 21:40

Robert De Niro: Herci se bojí pomsty, ale už nemůžeme mlčet. Musíme zastavit šílenství, které představuje Trump

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.