Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AI kritizuje bohaté státy: Migrační krizi neřešíte, malé státy trpí

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Londýn - Velké a bohaté státy se vyhýbají odpovědnosti při zvládání globální uprchlické krize. Tíha proto leží na bedrech menších zemí bezprostředně sousedících s krizovými oblastmi, píše ve své zprávě organizace Amnesty International (AI).

Organizace podle agentury DPA tvrdí, že více než polovina (56 procent) z 21 milionů uprchlíků našla svůj dočasný domov v deseti zemích, na které připadá pouze 2,5 procenta globálního hrubého domácího produktu.

Generální tajemník AI Salil Shetty nevidí problém v globálním počtu uprchlíků, ale v tom, že mnohé z nejbohatších zemí světa přijaly pouze minimum migrantů a v celé věci se téměř neangažují.

Podle něj má na svém území nejvíce uprchlíků (2,7 milionu) Jordánsko, po kterém následují Turecko (více než 2,5 milionu), Pákistán (1,6 milionu) a Libanon (více než 1,5 milionu). 

Organizace kritizuje například Velkou Británii za to, že od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 přijala necelých 8000 syrských uprchlíků. Mnohem menší a ekonomicky slabší Jordánsko se naproti tomu ujalo více než 655.000 uprchlíků ze Sýrie.

AI proto požaduje pro případ podobných krizí spravedlivý rozdělovací mechanismus. Nalezení domova pro migranty je totiž podle Shettyho zvládnutelný úkol, pokud by každá bohatá země přijala uprchlíky v poměru ke své rozloze.

Bohatší země ale podle organizace odmítají spolupracovat a chybí jim politická vůle. Zpráva uvádí, že pouze asi 30 zemí má program pro přijímání uprchlíků. Pokud by jich ale bylo 60 nebo 90, výrazně by to zmírnilo uprchlickou krizi.

Témata:  uprchlíci AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.