Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecký právník podal kvůli puči stížnost na důstojníky USA

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Ankara dosud z pokusu o převrat vinila islámského duchovního Fethullaha Gülena. Turecký právník ale podezřívá také vysoké důstojníky americké armády. Podal na ně stížnost u soudu v Istanbulu.

Informoval o tom dnes turecký deník Hürriyet. Stížnost byla podle něj podána na šéfa sboru náčelníků štábů armády Spojených státl generála Josepha Dunforda, dále na ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera a na amerického generála Josepha Votela.

Podle právníka Merta Eryilmaze všichni tři podpořili pokus o převrat. Dále tvrdí, že puč byl řízen z jihoturecké vojenské základny Inçirlik, kterou využívají mezinárodní jednotky. Generál Dunford už dříve podobná obvinění označil za absurdní.

Právník Eryilmaz mimo jiné tvrdí, že bomby použité při pokusu o puč nepatřily turecké armádě. Nalezeny byly v osmi nákladních letadlech, která podle něj vzlétla ze základny Inçirlik a přistála v provincii Malatya v noci, kdy se pokus o převrat uskutečnil. Velitel základny Bekir Ercan Van, který následně skončil ve vazbě, podle listu Hürriyet žádal v USA o azyl, ale byl prý odmítnut.

Témata:  Turecko U.S. ARMY Turecká armáda

Související

Aktuálně se děje

28. ledna 2026 12:33

Počasí naplní očekávání meteorologů. Problémy nastanou už v noci

Očekávání meteorologů z posledních dní se mají naplnit. V Česku bude ve čtvrtek na některých místech sněžit tak vydatně, že si to žádá výstrahu, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napadne až 10 centimetrů nového sněhu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.