Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velký návrat: Tony Blair možná zamíří zpět do politiky

Tony Blair
Tony Blair
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Londýn - Labouristický expremiér Tony Blair uvažuje o návratu do politiky. Stav Spojeného království mu prý dělá starosti, hledá proto "roli", jak by mohl zemi pomoci.

Voliči si podle Blaira v současnosti mohou vybrat jen mezi konzervativní vládou, která usiluje o "tvrdý brexit", a "krajně levicovou" Labouristickou stranou, jejíž politika zemi vrací do 60. let.

"Ve Spojeném království nyní máme stát jedné strany," uvedl expremiér v rozhovoru pro časopis Esquire. Středová politika, jakou on reprezentoval, podle Blaira není ale zcela poražená a nakonec zvítězí.

Blairova mluvčí následně jeho vyjádření upřesnila. Bývalý předseda vlády podle ní nechce znovu na výsluní britské politiky. Chce se jen "účastnit debaty, protože skutečný střed je nyní neobsazený".

Blair se podílel v 90. letech na reformě Labouristické strany, kterou posunul více do středu. Následně se mu v roce 1997 podařilo vyhrát volby. Po odchodu z čela britské vlády Blair do loňského roku působil jako zmocněnec takzvaného blízkovýchodního kvartetu. V současnosti je předsedou Evropské rady pro toleranci a smíření (ECTR), která bojuje proti xenofobii, antisemitismu a rasové diskriminaci.

Témata:  Tony Blair Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.