Blair stál v čele britské vlády, když po teroristických útocích v USA z 11. září 2001 koalice Spojených států, Británie a dalších zemí téhož roku vpadla do Afghánistánu.

Odchod spojeneckých vojsk podle Blaira vyvolal "jásot" džihádistických skupin. Británie má podle něj "morální závazek" v Afghánistánu zůstat, dokud "všichni, kteří potřebují evakuovat, nebudou pryč".

"Musíme evakuovat a poskytnout útočiště těm, vůči nimž máme odpovědnost - těm Afgháncům, kteří nám pomohli a stáli při nás a mají právo požadovat, abychom stáli při nich," napsal na svém webu někdejší předseda britských labouristů.

Blair ve svém příspěvku uvedl, že rozhodnutí stáhnout se z Afghánistánu bylo politické a zmínil přitom slogan o ukončení "nekonečných válek". Tuto větu během své volební kampaně opakoval nynější americký prezident Joe Biden a před ním jeho předchůdce Donald Trump. "Nemuseli jsme to udělat. Rozhodli jsme se to udělat," napsal o odchodu spojeneckých vojsk Blair.

"Učinili jsme tak v poslušnosti imbecilnímu politickému sloganu o ukončení 'nekonečných válek', jako by se naše angažmá v roce 2021 dalo alespoň vzdáleně srovnat s naším závazkem před dvaceti, nebo dokonce deseti lety, a za okolností, kdy počet vojáků klesl na minimum a žádný spojenecký voják 18 měsíců nepřišel v boji o život," uvedl Blair.

Spojené státy naplánovaly jako konečné datum stažení 31. srpen. Biden však uvedl, že vojáci mohou v Afghánistánu zůstat i po tomto datu, pokud nebude ukončena evakuace.

Bývalý britský ministerský předseda uznává, že angažmá v Afghánistánu se neobešlo bez chyb. "Reakcí na naše chyby byly bohužel další chyby," dodal. Jakkoli jsou podle něj "skutečné zisky za dvacet let nedokonalé", nyní budou pravděpodobně ztraceny.

Ze situace budou podle něj těžit Rusko, Čína a Írán. Západ jako spojenec ztratil důvěryhodnost, myslí si Blair.

Od minulého víkendu, kdy radikální hnutí islamistické Tálibán bez boje vstoupilo do Kábulu a prakticky převzalo v Afghánistánu moc, se desetitisíce lidí snaží dostat ze země pryč. Obávají se návratu brutálního režimu, který v zemi panoval za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001.