Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zástupci EU při výběru šéfa OSN překročili pravomoci, tvrdí Lajčák

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Bratislava/New York - Představitelé Evropské unie překročili své pravomoci při výběru nového generálního tajemníka OSN. a země východoevropské regionální skupiny nepostupovaly společně a neřídily se původními sliby. Uvedl to dnes slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Šéfa slovenské diplomacie nepodpořily ani všechny země visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Od USA a Británie pak dostal "červenou kartu", napsal zpravodajský server Pravda.sk.

"Vícero vrcholných představitelů EU překročilo svoje kompetence, když neskrývaně projevovali podporu kandidátce, která vstoupila (do klání) v poslední fázi, navzdory tomu, že v té chvíli bylo v soutěži pět kandidátů z členských zemí EU," řekl Lajčák na dnešní tiskové konferenci v narážce na dodatečnou kandidaturu bulharské eurokomisařky Kristaliny Georgievové.

Lajčák také kritizoval nejednotnost východoevropské regionální skupiny. "Nebyli jsme dostatečně jednotní a solidární. Do velké míry převážily individuální zájmy nad zájmy regionální skupiny, (a) i když jsme si na začátku slibovali, že budeme podporovat ty, kteří mají největší šance, nikdy k tomu vlastně nedošlo," řekl s tím, že někteří kandidáti vedli proti ostatním i negativní kampaň.

Ze zemí visegrádské čtyřky Lajčáka nepodpořilo Maďarsko, které lobbovalo právě za Georgievovou. Česká republika Lajčáka prosazovala, což dnes šéf slovenské diplomacie výslovně ocenil.

Témata:  EU OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.