Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenské volby vyhrál Směr-SD Roberta Fica. V parlamentu by mohlo být až devět stran

Slovenské volby vyhrál podle odhadu Směr-SD
Slovenské volby vyhrál podle odhadu Směr-SD
Foto: Profimedia

Bratislava - Sobotní parlamentní volby na Slovensku nejspíš vyhrála dosavadní vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica s necelými 29 procenty hlasů, což ale znamená výrazné oslabení oproti minulým volbám i oproti předvolebním průzkumům. Vyplývá to z dílčích výsledků z bezmála 90 procent volebních místností, jak je v noci na dnešek zveřejnil Statistický úřad SR.

Směr ve volbách přišel o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. V nové sněmovně má mít podle předběžných přepočtů třetinu ze 150 křesel. Fico nicméně oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě potrvá delší čas, než bylo dosud zvykem.

V novém parlamentu bude podle těchto výsledků, které ještě nejsou zcela definitivní, zastoupeno osm stran. Těsně pod pětiprocentním volebním se zřejmě ocitly dvě strany z dosavadní rozdrobené pravicové opozice: Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské komunity (SMK).

O druhou a třetí příčku se v průběžných výsledcích přetahuje liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) s pravicovým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - NOVA; zatím mají 11,4 procenta, respektive 10,7 procenta hlasů, což by mohlo podle serveru DenníkN.sk znamenat 20, respektive 19 mandátů.

Následuje Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly, krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko (8,3 procenta a 14 mandátů), Most-Híd (6,6 procenta a 12 poslanců), hnutí Jsme rodina Borise Kollára (6,6 procenta, 11 křesel) a Síť (5,5 procenta a devět křesel).

Průběžné výsledky zahrnují asi 2,2 milionu hlasů v okrscích s přibližně 3,7 miliony oprávněných voličů; účast zůstala těsně pod 60 procenty. Celkem je oprávněných voličů na Slovensku okolo 4,4 milionu.

Největší překvapením voleb je úspěch pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Jeho uskupení mnozí politici, i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické. Úspěch přičítají protestním hlasům, podobně jako v případě hnutí Jsme rodina Borise Kollára.

Témata:  Slovenské volby volby na Slovensku Smer SD Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.