Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko se probudilo v šoku. Pat, prohra všech, ústavní krize. Nové volby?

Bratsilava, Slovensko - Bratislavský hrad, pohled na Dunaj Fotogalerie +4
Bratsilava, Slovensko - Bratislavský hrad, pohled na Dunaj
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bratislava - Sobotní parlamentní volby na Slovensku skončily patem, zemi hrozí ústavní krize a vypsání předčasných voleb, napsala slovenská média v reakci na dílčí výsledky hlasování, podle kterých by se do sněmovny dostalo až osm stran a hnutí včetně krajní pravice.

"Překvapivý výsledek voleb a velký počet stran, které se dostaly do parlamentu, včetně extremistů a antisystémových stran, výrazně komplikuje možnosti sestavení stabilní vládní koalice," napsal na svém webu list Sme.

Za jednu z možností označil deník to, že se politické strany s ústavní většinou dohodnou pro nadcházející předsednictví Slovenska v EU na sestavení úřednické vlády. "V podobné situaci se ocitlo i Česko, jehož vláda padla právě během probíhajícího předsednictví," připomněl deník.

Volby podle dílčích výsledků vyhráli sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, ztratili ovšem stávající parlamentní většinu. K opětovnému sestavení vlády by Směr-SD potřeboval nejméně dva koaliční partnery, což vzhledem k očekávanému rozložení sil v nové sněmovně a k odmítavým postojům některých stran ke spolupráci se Směrem-SD nemusí být jednoduché. Většinu ve sněmovně ale nemají ani nynější opoziční strany pravého středu.

"Východiskem z patové situace může být případná úřednická vláda, která se stále častěji začíná skloňovat zejména ve vztahu k blížícímu se předsednictví Slovenska v EU," napsal portál Aktuality.sk.

Podle portálu listu Pravda ve volbách ve skutečnosti nikdo nevyhrál, ale všichni prohráli. "Hovořit po těchto parlamentních volbách o vítězích je holý nesmysl. Možná se nakonec z té nepřehledné skrumáže někomu podaří sestavit vládu," uvedl.

Média připomněla, že do sněmovny se dostane i extremistická neparlamentní Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, jejímž lídrem je pravicový radikál a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba.

"Výsledek voleb neznamená, že od večera do rána je Slovensko rasistické a extremistické. Volby ovšem ukázaly, že pro velkou část země nejsou xenofobní řeči, nesnášenlivost a agresivita vůči všemu jinému nepřekonatelným tabu," napsal na svém webu list Denník N. Za nejdůležitější úkol pro strany označil nutnost sestavit vládu bez účasti extremistů.

Sestavit slovenskou vládu nebude podle českých politiků lehké

Sestavení vlády na Slovensku bude podle českých vládních stran kvůli roztříštěnosti volebních výsledků velmi těžké. Stabilní slovenská vláda je podle tuzemských politiků z koalice i opozice důležitá i pro Česko, protože Slovensko bude letos předsedat Evropské unii. Dosud vládnoucí Směr-sociální demokracie získal v sobotních parlamentních volbách na Slovensku zhruba 28 procent hlasů, což je výrazné oslabení oproti minulým volbám i předvolebním průzkumům, a překvapivě uspěla krajní pravice.Český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poblahopřál svému slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Směr-SD) k vítězství ve volbách. Kvůli velkému stranickému roztříštění nového parlamentu nebudou podle něj jednaní o nové vládě jednoduchá. "Přál bych proto Slovensku, aby mělo co nejdříve silnou a stabilní vládu, se kterou budeme moci i nadále těsně spolupracovat jako nejbližší sousedi i partneři v EU a V4," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.

"Na Slovensku bude velmi těžké, pokud ne přímo nemožné, sestavit rozumnou vládu," napsal na twitteru vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Europoslanec Pavel Telička (ANO) v reakci na výsledky připomněl na sociální síti pád vlády Mirka Topolánka v roce 2009. "Zopakuje Slovensko tragickou chybu ČSSD, která během českého předsednictví v EU sobecky svrhla vládu, nebo se dokáže shodnout na sestavení vlády?" uvedl.

Právě předsednictví Slovenska Radě EU je podle tuzemských politiků důležité i pro Česko. "Nová slovenská vláda bude od poloviny roku předsedat EU a Česká republika je připravena Slovensko v jeho předsednické roli silně podporovat," sdělil Sobotka.

"Vládní stabilita Slovenska je i v zájmu České republiky, zejména kvůli nadcházejícímu slovenskému předsednictví EU, které bude muset řešit otázky migrační krize a důsledků britského referenda o odchodu z EU," prohlásil předseda ODS Petr Fiala. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bude sestavení vlády obtížné, a taková vláda by nebyla více proevropská než dosavadní, což je i signálem pro další spolupráci zemí visegrádské čtyřky.

"Koaliční jednání nebude nijak jednoduché, ale jsem přesvědčen, že vážnost situace a hrozba migrační krize i odpovědnost v předsednictví (EU) přiměje realistické politické strany, aby koalici uzavřely," řekl ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

Dosud vládnoucí Směr ve volbách přišel o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. Fico nicméně oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě potrvá delší čas, než bylo dosud zvykem.

Zatímco Ficova strana proti dřívějšku oslabila, překvapivý úspěch zaznamenala s osmi procenty hlasů krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko. Fico vsadil v předvolební kampani především na téma migrační krize. "Sociální demokraté nemohou přebírat témata a rétoriku extremistů, sami ztratí podporu a extremistům otevřou prostor," uvedl dnes na twitteru ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). "Samozřejmě mě mrzí propad KDH (Křesťanskodemokratického hnutí) a zároveň úspěch extremistů," napsal šéf lidovců Bělobrádek.

"Slovenská volební lekce - populismus není klíčem k vládě, ale spíše k otevření dveří ještě populističtějším a krajním politickým subjektům," prohlásil Telička. Šéf ODS označil úspěch krajní pravice za varování pro celou Evropu. "Je varující, že se voliči rozhodli podpořit někoho, jehož názory do demokratické společnosti nepatří. Nesmíme dopustit, aby se něco takového opakovalo i u nás," uvedl.

Témata:  Slovenské volby volby na Slovensku Bohuslav Sobotka Robert Fico Pavel Bělobrádek Vojtěch Filip Slovensko

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 13:25

Zelenskyj přiznal další problémy. Armádě chybí rakety i vybavení

Ukrajině chybí dostatečná vzdušná obrana k tomu, aby dokázala zastavit ruský útok na město Černihiv na severu země, který si vyžádal již deset obětí na životech. Uvedl to ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy