Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Organizovaný útok: Migranti využili počasí a utekli před zraky policie

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Melilla – Jak zoufale se afričtí migranti snaží dostat do Evropy dokazuje příklad ze španělské enklávy Melilla ležící na březích Afriky. Tam běženci využili nepříznivého počasí, aby unikli strážím.

Migranti ve čtvrtek ráno využili silného deště, který je skryl před zraky policie. „V osm hodin ráno došlo k organizovanému útoku a marocké síly byly přemoženy," uvedl mluvčí španělského policie Guardia Civil pro agenturu AFP.

„Asi 200 lidí bylo chyceno, ale dalších 100 proniklo přes hranice a dostalo se do Melilly," potvrdil mluvčí.

Mladíci ze subsaharské Africe se dostali přes hraniční systém, který se skládá ze dvou šest metrů vysokých plotů, mezi kterými jsou nataženy ocelové kabely s ostny. Aby bylo možné dostat se na druhou stranu, používají migranti často háky a boty s bodáky.

Melilla a Ceuta, další španělská enkláva na severním pobřeží Afriky, jsou již několik let body, kudy se migranti snaží vstoupit do Španělska. Jsou to jediné dvě pozemní hranice mezi Afrikou a Evropskou unií.

Migranti, kteří se ve čtvrtek dostali přes plot, byli vzati do dočasného přijímacího střediska, kde mají právo žádat o azyl. Jen málo z nich však tento status získá, protože jsou často považováni za ekonomické migranty. Poslední takový nájezd na Melillu se konal 4. září, kdy se části asi stočlenné skupiny migrantů také podařilo dostat na druhou stranu plotu.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci přišlo do Španělska po zemi nebo po moři v prvních šesti měsících roku více než 4600 migrantů a uprchlíků z Asie, Afriky a Středního východu.

Organizace a akademici pravidelně odsuzují to, jak je s migranty zacházeno. Zvláště poukazují na podmínky v sedmi španělských imigračních vazebních zařízeních, které jsou určeny pro lidi, kteří čekají na deportaci. Podle nich tyto podmínky připomínají vězení.

V květnu organizace Amnesty International uvedla, že azylový systém Španělska je „neefektivní, zastaralý a diskriminační" a obvinila zemi za „trapně" nízký počet uprchlíků, který přijala.

Témata:  uprchlíci Španělsko Afrika

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy