Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU souhlasí, aby evropský žalobce stíhal i podvody s DPH

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Lucemburk – To, aby budoucí úřad evropského veřejného žalobce mohl stíhat také velké přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty (DPH), je většinovým zájmem všech členských zemí Evropské unie. Po dnešním jednání ministrů spravedlnosti EU to uvedla slovenská ministryně spravedlnost Lucia Žitňanská, jejíž země teď EU předsedá.

Česká eurokomisařka pro spravedlnost Věry Jourové po dnešní diskusi uvedla, že finální schválení vzniku úřadu do konce roku reálné. Přesto prý nad souvisejícími legislativními texty ještě intenzivně pracovat právní experti. Přestože ministři se zřízením úřadu evropského prokurátora souhlasila, měli prý někteří ještě určité výhrady.

O pravidlech zřizujících instituci, která by v trestní rovině stíhala „poškozování finančních zájmů unie", tedy například podvody se strukturálními fondy EU, hovoří země unie tři roky. Český ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že jde o „bolestný a pracný" kompromis, a tak by bylo dobré jej respektovat a nenabourávat jej dalšími připomínkami.

S tímto tématem souvisí i směrnice „o boji vedeném trestněprávní cestou proti podvodům poškozujícím finanční zájmy unie", která v zásadě definuje náplň práce nového úřadu. V úterý dali ministři financí najevo názor, že by budoucí evropský prokurátor měl vyšetřovat právě také velké přeshraniční podvody na DPH, nejčastěji nad deset milionů eur.

Jourová dnes připomněla, že těmito podvody EU, ale především její členské země, ročně ztrácí okolo 60 miliard eur. Při hranici deseti milionů by evropský žalobce řešil jen menšinu podobných případů. "Vidíme, že většina jich je do pěti milionů eur. Ale jsem připravena k jednání, jsem ráda za ten posun, že ministři financí už jsou k tomu pozitivnější," řekl eurokomisařka.

Česká republika patří mezi státy, které by hranici viděly nejraději právě na deseti milionech eur, řekl novinářům český ministr Pelikán. Smyslem úřadu evropského prokurátora je podle Jourové ovšem právě to, aby pracoval na "velkých věcech, které nemůže dělat stát".

Témata:  EU Robert Pelikán Věra Jourová

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy