Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská duma schválila Putinův dekret o plutoniu

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Rusko-americká dohoda z roku 2000 o likvidaci plutonia byla pozastavena. Nařízení prezidenta Vladimira Putina dnes schválila dolní komora ruského parlamentu.

Putin svůj krok vysvětlil zásadní změnou okolností a vznikem ohrožení strategické stability v důsledku postoje Spojených států, jejich neschopnosti dostát splnění přijatých závazků z mezinárodních smluv ohledně likvidace přebytečného plutonia a nezbytností přijmout bezodkladné kroky na obranu bezpečnosti Ruska. Pro prezidentův dekret hlasovalo 445 ze 450 poslanců dumy.

Washington nad krokem Moskvy vyjádřil zklamání. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nicméně řekl, že ruské plutonium, které již není nezbytné k zajištění obrany, zůstane mimo zbrojní aktivity.

Na washingtonském summitu o jaderné bezpečnosti na jaře 2010 se obě velmoci dohodly na likvidaci svých zásob plutonia. Každá země se měla zbavit 34 tun vysoce radioaktivního plutonia, což by podle expertů stačilo k výrobě 17.000 jaderných bomb.

Experti připomínali, že podpis dohody nemusí znamenat, že obě strany své zásoby plutonia skutečně zlikvidují. Obě země dojednaly likvidaci podobného množství plutonia už v roce 2000, dohoda ale nikdy nevstoupila v platnost.

Témata:  Rusko jaderný materiál USA

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.