Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA se rozhořel spor kvůli selfie

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Washington - Volbu nového amerického prezidenta doprovází další spor. Právníci se přou, za si může volič při hlasování pořídit selfie. Problém rozvířil zpěvák a herec Justin Timberlake.

Timberlake vyfotil sám sebe u volební urny v rodném státě Tennessee. Když snímek vyvěsil na sociální síti Instagram, ozvali se právníci. Zákony státu Tennessee totiž od letoška zakazují jakékoli fotografování nebo natáčení u volebních uren.

Právní norma je ale sporná, protože federální soudy podobné zákony ve státech New Hampshire a Indiana zrušily. Naposledy v pondělí soudce v Michiganu rozhodl, že zákaz selfie porušuje občanské svobody. Mnozí právní experti poukazují na to, že spory o selfie jsou zbytečné. Za plentu totiž stejně nikdo nevidí.

Volební selfie jsou povolena v 21 amerických státech a zakázána v 17. Ve zbytku jsou zákony nejasné. V Nevadě smějí u volebních uren fotit jen novináři. V Texasu se smí fotit nejblíže 30 metrů od volebních středisek a v Arizoně 23 metrů.

Témata:  volby v USA selfie Justin Timberlake USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.