Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za výbuch rakety Falcon 9 zřejmě může technická závada, lety by ale měly být brzy obnoveny

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Mys Canaveral - Soukromá vesmírná společnost SpaceX v dnešním prohlášení uvedla, že nejpravděpodobnější příčinou zářijové exploze rakety Falkon 9 byla závada tankovacího systému.

"Zkoušky ukázaly na to, že heliový zásobník uvnitř rakety může prasknout v souvislosti se způsobem jeho naplnění," oznámila firma s tím, že zatím to ale nebylo zcela potvrzeno.

Falcon 9 explodoval 1. září při statických testech tři dny před plánovaným startem. Výbuch zničil jak raketový nosič, tak i satelit, který měla raketa dopravit na oběžnou dráhu. Firma nyní pracuje na novém způsobu tankování helia a věří, že starty obnoví před koncem letošního roku.

Raketa Falcon 9 explodovala na Mysu Canaveral i loni v červnu, kdy měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Příčinou byl patrně únik hélia. Experti následně strávili odstraňováním problémů několik měsíců.

Témata:  raketa Falcon 9 vesmir

Související

Aktuálně se děje

7. března 2026 8:33

I tohle je život. Monika Absolonová znovu promluvila o ztrátě miláčka

Monika Absolonová se i s blízkými vyrovnává se smutnou událostí. Oblíbená zpěvačka ve středu oznámila fanouškům, že přišla o milovaného pejska Jonáše, který stál věrně po jejím boku přes třináct let. Lidé ji následně zahrnuli obrovskou vlnou podpory. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy