Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krveprolití v Jemenu: Při náletu arabské koalice zemřelo nejméně 17 civilistů

Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace
Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace "Pouštní štít" (Operation Desert Shield)
Foto: U.S. Air Force

Saná - Při náletu na město Táizz v jihozápadním Jemenu zahynulo nejméně 17 civilistů. Letecký úder patrně podnikla arabská koalice v čele se Saúdskou Arábii. Rijád v minulosti opakovaně čelil kritice, že často během konfliktu útočí na nevinné.

Město Táizz ve stejnojmenné provincii je v Jemenu třetím největším městem. Nálet zasáhl jeden z domů v oblasti, o jejíž kontrolu bojují šíitští povstalci s vládními silami prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího podporovanými arabskou koalicí.

Před pár dny v zemi platilo třídenní příměří. Návrh mírového řešení předložil zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Jemenský prezident Hádí ale návrh odmítl. Obsah návrhu, který zmocněnec představil povstalcům již v úterý, nebyl zveřejněn. Údajně se v něm ale hovoří o tom, že Hádí by neměl zůstat u moci.

Válka mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Od loňského března jemenskou vládu podporuje arabská koalice vedená Rijádem. Při konfliktu zahynulo přes 10 tisíc lidí, převážně civilistů.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.