Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie má podíl na utrpení Romů za války, přiznal Hollande

Francouzský prezident François Hollande, foto: Jean-Marc Ayrault
Francouzský prezident François Hollande, foto: Jean-Marc Ayrault
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Paříž - Francouzský prezident François Hollande dnes navštívil bývalý internační tábor Montreuil-Bellay na západě země. Jako vůbec první hlava státu přiznal podíl Francie na pronásledování Romů za druhé světové války.

"Nadešel čas a musíme říct pravdu... Republika uznává utrpení kočovníků, kteří byli internováni, a přiznává, že její podíl byl značný," řekl Hollande. "Země je vždy lepší, když si přizná svou historii a nabídne místo všem svým občanům," citovala jej agentura AP.

Režim Francouzského státu se sídlem ve Vichy ve 40. letech spolupracoval s nacistickým Německem. Táborů pro takzvané kočovníky bylo po celé Francii více než 30 a v letech 1940 až 1946 v nich zahynulo až 6500 lidí.

Ve Francii žili kočovníci známí jako "gens du voyage" po staletí a v zemi požívají dokonce zvláštní úřední status. Sami sebe považují za odlišné od Romů, kteří do Francie před časem začali přijíždět z Bulharska a Rumunska. Diskriminaci ale čelí stejně obě skupiny, upozornila agentura AP.

Podíl Francie na židovském holokaustu přiznal až v roce 1995 prezident Jacques Chirac.

Témata:  François Hollande romové Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.