Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlivná poradkyně prezidentky se vrátila do Soulu. Kvůli skandálu zatím zatčena nebyla

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Čche Son-sil, kontroverzní poradkyně dlouholetá kamarádka jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje se dnes ráno vrátila z Londýna do vlasti. Zatím nebyla zadržena ani předvolána k výslechu.

Návrat Čche Son-sil, která byla od září v Evropě, završuje týden nepokojů a překvapivých zpráv o způsobu, jakým prezidentka zemi vládla. Vyšlo najevo, že své poradkyni, která neměla žádnou oficiální funkci, umožnila zasahovat do státních záležitostí.

"Když se někdo, koho chceme vyslechnout, vrátí ze zahraničí, dáváme mu většinou den na odpočinek," sdělil novinářům zástupce prokuratury. Opozice ale tento postup okamžitě napadla s tím, že se znovu prokazuje, jak silný má Čche vliv. "Máme pocit, že lidé, kterých se ten skandál týká, se teď dohodnou na svých výpovědích a činech," řekl zástupce Jednotné demokratické strany.

Právník Čche Son-sil řekl, že se jeho klientka vrátila dobrovolně a chce při vyšetřování spolupracovat.

Prezidentka v sobotu odvolala deset členů administrativy a prokuratura nařídila prohlídku domů a kanceláří členů prezidentského úřadu. Na demonstraci proti prezidentce přišly v sobotu večer do Soulu tisíce lidí.

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 11:46

Selhání zdravotní péče. O5 a Radeček mají obavy o zpěváka Tomáše Poláka

Hodně špatnou vizitku vystavila známá česká kapela O5 a Radeček lékaři z orlickoústecké nemocnice. Podle výpovědi členů skupiny odmítl pomoci zpěvákovi Tomáši Polákovi, jehož postihla náhlá bolest nohy. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?